Velká Británie a Irsko

Nabízíme služby zahraničních zástupců CzechTrade, kteří aktivně vyhledávají exportní příležitosti, umí získat ověřené obchodní kontakty, pomohou s prezentací vašeho produktu nebo poradí s výběrem vhodného zahraničního trhu.
Kompletní nabídku Exportního poradenství najdete v sekci Naše služby nebo se neváhejte obrátit na příslušného oborového specialistu CzechTrade.

Působnost zahraniční kanceláře CzechTrade v Londýně je rozšířena i do Irska.

Informace z teritoria

Velká BritánieVelká Británie

Koronavirus - aktuální informace a mimořádná opatření

7.4.2020, Londýn
Británie: Koronavirus přinese pád ekonomiky

Velká Británie patří v dubnu 2020 k nejpostiženějším zemím světa. V souvislosti s epidemií COVID-19 očekávají Britové výrazné zpomalení ekonomického růstu. S výjimkou finanční krize v roce 2008/2009 má jít o největší průměrné roční zpomalení ekonomiky od roku 1992.

Situaci může negativně ovlivnit také přetrvávající nejistota o budoucím obchodním vztahu EU a Británie.

Paul Dales z Capital Economics předpokládá ve druhém čtvrtletí letošního roku propad Britské HDP o 2,5 %, ekonom Julian Jessop predikuje meziroční pokles dokonce až o 6 % a složitý návrat k normálu. Důvod je podle něj jednoduchý: Očekávané bankroty dříve profitabilních firem.

Drtivý dopad na export
Také růst exportu by měl poklesnout na nejnižší hranici od roku 2009 jako následek kombinace zpomalení globální ekonomiky, epidemie koronaviru a nejasných obchodních podmínek pro rok 2021. Kombinace COVID-19 a Brexit je nesmírně nešťastná.

V roce 2020 se navíc očekává pokles investic zhruba o 0.7%. A poptávka ze strany koncových zákazníků má být nejnižší od roku 2011.

V současné době se hovoří primárně o krátkodobých dopadech na britské hospodářství. Pokud by ale současná situace přetrvávala dlouhodobě, narušení dodavatelských řetězců a pokles poptávky by mohly mít za následek dlouhodobý vliv na ekonomické výsledky. FTSE 100, index největších britských firem obchodujících na Londýnské burze zaznamenal v posledních 30 dnech pokles o více než 30 procent (2000 bodů) a největší denní propad od roku 1987 o 10,9 procenta.

Mezi nejvíce zasažená odvětví dnes patří pohostinství, aerolinky a cestovní ruch. Pandemie se ale dotýká i všech odvětví výroby, do které spadá pro exportní aktivity České republiky klíčový sektor automotive.

Vývoj epidemie COVID-19 ve Velké Británii

 • 31. leden: Výskyt prvního případu nakažení ve městě York na severu Anglie u dvou čínských studentů místní univerzity. Zahájena evakuace Britských občanů z města Wuhan v Číně.
 • 6. únor: 3 nakažení, nařízení sebe-izolace pro osoby vracející se ze seznamu rizikových zemí: Hong Kong, Čína, Japonsko, Jižní Korea, Macao, Malajsie, Singapur, Tchaj-Wan, Thajsko.
 • 11. únor: Počet nakažených stoupl na 9 a byly zavedeny nové zdravotnické regulace, které udělili lékařům vetší pravomoci zamezit šíření viru.
 • 29. únor: Počet nakažených stoupl na 23 a celkem bylo na virus otestováno přes 10 tisíc osob. Nárůst souvisel s návratem Britů ze silně zasažené Itálie.
 • 1. březen: První prokázané případy u osob, které v nedávné době nevycestovali za hranice Velké Británie.
 • 4. březen: První případ úmrtí na následky koronaviru u 70leté ženy s předchozími zdravotními problémy. Vláda představuje Coronovirus Action Plan, který shrnuje kroky, které Británie již učinila nebo plánuje učinit v reakci na epidemii.
 • 12. březen: 590 případů nakažených. Šéf Britské Zdravotnické Organizace zvyšuje riziko ze středního na vysoké. Vláda doporučuje všem rezidentům se sebe-izolovat pokud pozorují příznaky kašle a zvýšené teploty.
 • 13 březen: 798 potvrzených případů. První smrt na následky koronaviru ve Skotksu. Velké sportovní události včetně Londýnského maratonu, Six Nations rugby šampionátu a všech zápasů fotbalové Premier League jsou dočasně pozastaveny nebo přesunuty na alternativní data. Britské lokální volby jsou přesunuty na rok 2021.
 • 16. březen: přes 1500 nakažených a 55 mrtvých. Vláda doporučuje všem obyvatelům nad 70 let se sebe-izolovat a předcházet kontaktu s dalšími osobami. Boris Johnson doporučuje zamezit cestování za hranice Británie a minimalizovat kontakt s lidmi. Doporučuje také vyhnout se návštěvám divadel, restaurací a barů a pokud možno pracovat z domova.
 • 17. březen: NHS England oznámila, že všechny operace s výjimkou těch akutních budou odloženy s cílem uvolnění 30 000 lůžek pro nakažené koronavirem. Vláda oznamuje uvolnění 330 miliard liber pro podnikatele zasažené epidemií pro financování mezd, nájmů a dalších výdajů.
 • 19. březen: Počet úmrtí roste na 144 (40% nárůst za jeden den). Vláda apeluje na občany, aby dodržovali nařízení a vyhýbali se shromažďování a návštěvám veřejných míst s velkou koncentrací lidí.
 • 20. březen: Boris Johnson nařizuje uzavření všech zařízení v pohostinství, fitness center, divadel, kin a ostatních kulturních provozoven do odvolání. Toto nařízení se má revidovat na měsíční bázi. Vláda oznamuje hrazení až 80% ze mzdy pro zaměstnance kterým hrozí v souvislosti s koronavirem propuštění.
 • 21. březen: 230 úmrtí a více než 4 000 nakažených. V reakci na nedostatečné kapacity veřejných nemocnic vláda najímá 20 000 zdravotníku a několik tisíc lůžek od privátních zdravotnických zařízení. Supermarkety nestíhají doplňovat zboží a základní potraviny se ve větších městech stávají nedostupnými. Situace je nejvážnější v Londýně.
 • 22. březen: 281 úmrtí z čehož jedné oběti bylo pouze 18 let. Boris Johnson varuje, že pokud současná nařízení a doporučení nebudou dodržována, neváhá nastolit přísnější opatření včetně zákazu vycházení a cestování
 • 23. březen: Obchodní řetězec Laura Ashley permanentně uzavírá 70 ze svých 147 obchodů a propouští 721 zaměstnanců. Akciový index FTSE 100 se propadl o téměř 5 procent. Spouští se první vlna vládní pomoci na podporu podniků zasažených koronavirem, celkem bude k dispozici 330 miliard v bezúročných půjčkách. Vláda přebírá finanční riziko za provoz vlakových sítí, aby se předešlo kolapsu jejich operátorů.
 • 24. březen: Vláda znovu zpřísňuje omezení. Lidé by měli po minimální předpokládanou dobu tří týdnů zůstat v domácí izolaci a ven chodit pouze v nutných případech, jako je nákup základních potravin, cesty do práce (pouze pokud je to nezbytně nutné a nemohou pracovat z domova), jedna sportovní aktivita denně, nebo pečování o své blízké. Všechny typy shromažďování s výjimkou pohřbů jsou zakázány a mnoho kategorií obchodů je nuceno zavřít. Skotský parlament se uzavřel a plánuje znovuotevření 1. dubna.
 • 25. březen: Britský parlament dočasně ukončil zasedání. Britská policie nabývá nové pravomoci na vynucování dodržování nových regulací o omezení pohybu osob. Na koronavirus zemřel britský diplomat Steven Dick a první dva lékaři v NHS.
 • 26. březen: Počet úmrtí vzrostl o rekordních 100 úmrtí během jednoho dne, dosahujíce celkového počtu 578.
 • 27. březen: Premiér Boris Johnson a ministr zdravotnictví Matt Hancock ohlásili, že jsou nakaženi Covid-19. Počet úmrtí vzrostl v jeden den o 181. Policie uděluje první pokuty za nedodržování nových restrikcí na pohyb osob.
 • 28. březen: V jeden den narostl počet úmrtí o 260 a celkový počet obětí viru překročil 1000. Severní Irsko se v počtu a charakteru nouzových opatření vyrovnalo se stavem ve zbytku Británie.
 • 29. březen: Vláda ohlásila rozeslání informačního letáku do 30 milionů domácností s upozorněním, že situace bude vážnější a vláda bude zvažovat další restrikce, pokud to bude nezbytné. Leták bude také obsahovat stávající opatření a zákazy. Vláda dále ohlásila vybudování nouzových nemocnic po celé zemi v konferenčních centrech. V jednu z největších takovýchto nemocnic by se mělo proměnit londýnské výstaviště Excel. Nemocnice mají být v provozu již začátkem dubna.
 • 30. březen: Počet nově hospitalizovaných pacientů s Covid-19 je poprvé nižší než v předchozím dnu. Britská nízkonákladová společnost EasyJet oznámila kompletní pozastavení letů celé své flotily. Datum opětovného uvedení do provozu je zatím nemožné určit, tvrdí EasyJet.
 • 2. dubna: Ministr zdravotnictví Matt Hancock, který po sedmi dnech od pozitivního testu na virus ukončil svou karanténu, zveřejnil plán, podle kterého by se mělo testování na koronavirus do konce dubna provádět rychlostí 100 tisíc testů denně.
 • 5. dubna: Britská královna se k situaci vyjádřila ve speciálním proslovu. Vyjádřila sympatii a obdiv směrem k zaměstnancům NHS a svou jistotu, že Británie tuto nelehkou situaci překlene.
 • 6. dubna: Premiér Boris Johnson nakažený covid-19 byl převezen do nemocnice. Vláda ujišťuje, že jde pouze o rutinní testy a Johnson zůstává v čele vlády, nicméně prosákly informace, že stav premiéra se zhoršuje a byl převezen na JIP

Vývoj situace v prvním dubnovém týdnu
K 6. dubnu je v Británii celkem 48 000 případů pozitivních testů na COVID-19. Viru podlehlo téměř 5000 lidí.

Tato čísla jsou však zavádějící, testování probíhá pouze u lidí v nemocnicích a zdravotníků. To by se mělo v nadcházejících týdnech změnit a testování by mělo probíhat plošně. Do konce měsíce vytyčil ministr zdravotnictví cíl provádět 100 000 testů denně.

NHS je momentálně zahlcena pacienty nakaženými koronavirem a situace je kritická primárně v Londýně. Právě tam vyrostla zatím největší krizová nemocnice v exhibiční hale Excel na východě Londýna.

Další podobná zařízení jsou ve výstavbě v Glasgow, Birminghamu, Manchesteru, Belfastu, Bristolu a Harrogate. Pro případ rapidního nárůstu obětí koronaviru se také připravuje proměna části letiště v Birminghamu na přechodnou márnici.

Negativní predikce s ohledem na UK ekonomiku zůstávají od minulého týdne nezměněné. Hlavní korporátní ekonom IHS Markit, Chris Markit, udává, že navzdory radikální reakci vlády propad byznysových očekáváni na zbytek roku napovídá, že firmy stále očekávají signifikantní zhoršení.

Z pohledu počtu úmrtí, ale i ekonomického dopadu, by mělo být rozhodující a nejvíc kritické období Velikonoc. Zrušení největšího kulturního festivalu na světě, Edinburgh International Festival a The Military Tattoo, které se měli konat v srpnu a přivítat okolo 4,4 milionu návštěvníků napovídají, že ekonomický dopad se bude prohlubovat i v pozdním létě.

Rozsah dopadu současné karantény na obchodní aktivitu je zatím nejasný, ale z průzkumu Office for National Statistics (OSN) vyplývá, že firmy zaznamenaly výrazně nižší tržby již před karanténou.

V období od 9. do 22. března 45 % dotazovaných firem napříč sektory potvrdilo, že jejich obrat byl menší než jejich předpoklady. 27 % potvrdilo také zmenšování stavů jejich zaměstnanců, přičemž pouze 5 % nabíralo nové krátkodobé zaměstnance.

Přitvrzujeme, rozhodla se vláda
Už v pondělí 16. března britská vláda v čele s Borisem Johnsonem zásadně přitvrdila v přístupu k epidemii koronaviru v návaznosti na zveřejnění reportu z univerzity Imperial College v Lodnýně, který uvádí, že by při zachování současných opatření (izolace pouze již nakažených) mohlo zemřít až čtvrt milionu obyvatel.

Všichni Britové se nyní mají izolovat, necestovat do zahraničí a vyhýbat se návštěvám restaurací, barů a divadel. Jedná se o drastickou změnu od předchozí strategie, kdy ještě před týdnem vláda pouze doporučovala zvýšenou osobní hygienu a sebe-izolaci pro osoby, které projevovali některé ze symptomů. Tato strategie vycházela z premisy „stádové imunity“, kdy se nakazí až 60 % obyvatelstva, čímž bude vytvořena trvalá imunita bránící návratu viru v druhé vlně.

Ačkoliv se vláda prozatím vyhýbá drastickým nařízením ostatních evropských států a nezakazuje provoz výše zmíněných zařízení, dopady pro „hospitality“ sektor a firmy operující v cestovním ruchu jsou mnohdy likvidační. Jako reakci na negativní dopad opatření napříč sektory vláda uvolní 330 miliard liber ve formě bezúrokové půjčky pro firmy postižené epidemií.

Tyto prostředky by měly sloužit na stimulaci ekonomiky a udržení nejvíce ohrožených firem při životě. Vláda též nově rozhodla o uzavření vzdělávacích zařízení, které jsou stále v provozu, ačkoliv v rámci interních rozhodnutí mnoho univerzit, středních a soukromých přestupuje na online výuku.

Výzkum Imperial College uvádí, že tato opatření by měla být zavedena až po dobu 5 měsíců. Po tomto období doporučuje opatření zmírnit, ale nikoli zrušit – a to na dalších 18 měsíců, respektive do doby, než bude k dispozici dostatek vakcíny na zvýšení imunity proti viru.

Vládní opatření a doporučení k 30. březnu 2020:

 • Firmy by pokud možno měli zavést práci z domova a vyhnout osobnímu kontaktu na pracovišti
 • Pokud se na pracovišti vyskytne osoba s příznaky kašle a horečky, zaměstnavatel je povinen nařídit sebe-izolaci
 • Mytí rukou by se mělo provádět alespoň po dobu 20 vteřin za zvýšené frekvence
 • Hygiena a dezinfekce často užívaných povrchů a prostorů by měla být prováděna na denní bázi
 • Zákonná náhrada příjmu pro zaměstnance s příznaky nakažení bude vyplácena již od prvního dne absence
 • Občané Velké Británie by se měli vyhnout všem zahraničním cestám a osoby s příznaky nakažení by se měli neprodleně vrátit domů a sebe-izolovat.
 • Jsou uzavřeny restaurace, bary, hospody, kavárny a rekreační zařízení.
 • Všechny obchody s výjimkou těch základních, jako například lékárny a obchody s potravinami musí být uzavřeny.
 • Vláda uzavřela všechny školy, univerzity a ostatní vzdělávací zařízení.
 • Lidé by měli zůstávat ve svých domovech a ven vycházet pouze v případě, že je to nezbytně nutné. To je například nákup potravin, nebo jedna sportovní aktivita denně.
 • Musí se dodržovat 2m odstup od ostatních lidí.

Opatření pro podporu firem:

 • Zákonná náhrada příjmu pro zaměstnance, kteří nepracují v souvislosti s koronavirem bude pro firmy s méně než 250 lidmi hrazena vládou.
 • Placení správních poplatků (tzn. Business rates) bude na 12 měsíců pozastaveno pro společnosti operující v maloobchodě, pohostinství a volnočasových aktivitách.
 • Grant ve výši 10 000 liber pro podnikatele, kteří již pobírají úlevy placení správních poplatků
 • Grant ve výší 25 000 liber pro společnosti operující v maloobchodě, pohostinství a volnočasových aktivitách, které za normálních okolností platí správní poplatky ve výši 15 000 až 51 000 liber.
 • Coronavirus Business Interruption Loan Scheme – vládní půjčky na podporu cash-flow dlouhodobě výdělečných podniků.
 • Možnost odložení plateb daňovému úřadu.
 • Od 17. března, firmy, které jsou pojištěné proti epidemiím a uzavírkám nařízených vládou mohou požádat o pojistné plnění. Vládní doporučení vyhýbat se restauracím, divadlům a dalším volnočasovým institucím by mělo být podle vlády pro splnění podmínek dostačující. Pojišťovny se však ozývají, že většina firem nebude proti současné epidemii pojištěna.
 • Vláda bude hradit 80% příjmů (do £2500 měsíčně), zaměstnancům jejichž pozice je v ohrožení jako následek epidemie.
 • Vláda reagovala na úpadek na úpadek zájmu o jinak přetíženou vlakovou dopravu a přebírá na příštích 6 měsíců veškerou zodpovědnost za náklady spojené s udržením normálního provozu železnice. Chce tím zamezit kolapsu provozovatelů vlakových sítí, poskytnout vrácení peněz držitelům jízdenek a poskytnou dopravu zaměstnancům z klíčových sektorů.
 • Vláda bude hradit OSVČ 80 % ušlého zisku jako náhradu za ztráty způsobené koronavirem až do výše 2500 liber. Na grant nedosáhnou OSVČ, kteří zatím nepodali své první daňové přiznání.

Nejvíce zasažené sektory
Hospitality sektor

Situace v pohostinství se nelepší a sektor zůstává po dobu vládních nařízení na uzavření restaurací, kin, divadel, hostinců atd. stále nejvíce zasaženým.

Oznámení nařízení o uzavření těchto provozů z 20. března bylo zodpovědné za nárůst nezaměstnanosti. Pouze limitovaný počet restaurací zůstává v provozu na podporu zaměstnanců NHS. Takovéto provozy operují například řetězce LEON nebo Itsu.

Objevují se zde i pozitivní gesta ze strany velkých podniků. Fullers, pivovar, řetězec hotelů a hostinců vlastnící více než 400 provozoven po celé zemi, prohlásil, že nebude vyžadovat nájmy z komerčních prostor, které pronajímá.

Whitebread, provozovatel hotelového řetězce Premier Inn a restaurací Beefeater a Brewers Fayre nehodlá v současné situaci propouštět zaměstnance a bude jim udržovat 100% mzdy. Fast-food řetězec LEON udržuje některé své pobočky otevřené výhradně pro zaměstnance NHS, těm poskytuje 50% slevu na veškerý sortiment. Spolu s řetězci Wasabi, Abokadu a Franco Manca také zdarma doručují 5600 jídel do nemocnic NHS.

Služby na doručování jídel jako například Deliveroo, Just Eat, nebo Uber Eats se zpočátku pandemie považovali za jasné favority a měli udržet mnoho restaurací v provozu i přes uzavření jejich prostor pro hosty. Tyto predikce se nyní prokázali býti příliš optimistické.

Obavy z nákazy díky kontaktu s osobami doručujícími jídlo spolu s rozsáhlým snížením sortimentu způsobeném uzavírkou mnoha restaurací zapříčinili rapidní pokles objednávek. Pokles má dosahovat až dvou třetin ze všech objednávek v porovnání s předchozími měsíci. Propad byl nejrazantnější v Londýně, odkud zmizela většina kancelářských zaměstnanců.

Tento vývoj negativně ovlivnil již tak skomírající sektor restaurací, ale zároveň také ohrozil funkčnost samotných doručovacích služeb. Deliveroo se potýkalo s potížemi již před začátkem epidemie, kdy regulátoři kompetice zahájili přezkoumání plánovaných investic Amazonu, které měli Deliveroo přínést kapitál v řádech stovek milionů dolarů.

Kritický dopad má nové vlání nařízení také na divadla a kina. Řada prominentních divadel v Londýnském West End hlásí uzavírky na dobu neurčitou. Patří mezi ně Royal Court a Old Vic. V oficiálním vyjádření Old Vic udává, že nemá důvod nesouhlasit s doporučením vlády, avšak následky v podobě stovek tisíc liber za vrácené vstupenky by mohly být pro divadlo likvidační.

Giganti z řad provozovatelů kinosálů po celé Británii jako například Odeon, Cineworld, Vue a Picturehouse postupně uzavírají stovky svých poboček. Mediální agentura Comscore vypustila data ukazující čtyřicetiprocentní úpadek tržeb kin v celém Spojeném Království. Kin je Británii 840 a zaměstnávají více jak 21 000 lidí.

Automotive sektor
Po uzavření provozu v továrnách Aston Martin, Lotus a McLaren v minulém týdnu je veškerá výroba automobilek v zemi momentálně pozastavena. Society for Motor Manufacturers and Traders (SMMT) odhaduje, že následkem pandemie a zastavení provozu bude v tomto roce v Británii o 200 000 méně vyrobených automobilů. To by znamenalo propad o 18 % oproti loňsku.

Dopad by mohl být podstatně horší, pokud by se vládní omezení protáhla až do léta.

Navzdory problémům, kterým nyní výrobci čelí, pomáhá automobilový průmysl s výrobou zdravotnického vybavení a podporou provozuschopnosti vozidel záchranných služeb. V minulém týdnu britský výrobce MG Motor UK oznámil doručení 100 elektrických vozů MG ZS na podporu NHS během pandemie.

CEO SMMT Mike Hawkes ve svém prohlášení uvedl, že únorové statistiky ukazují UK automotive stále v dobré kondici. Tyto čísla nicméně reflektují klid před bouří.

Poslanec za okres Warwick a Leamington Spa, klíčový automobilový region ve West Midlands, zdůraznil své obavy o budoucnost britského automobilového průmyslu v souvislosti s dopady pandemie koronaviru a Brexitu. Nastávající recese by podle něj mohla i kompletně smazat z mapy několik britských výrobců automobilů.

Maloobchod o obchodní řetězce
Nejsignifikantnější novinkou tohoto týdne je pro maloobchod vládní zákaz provozu všech obchodů, s výjimkou těch, které prodávají nezbytnosti jako potraviny a léčiva. Většina aktivity se tedy přesouvá do online sektoru.

E-shopy doručující zboží zákazníkům domů a obchody s potravinami jsou mezi jedinými, kdo z krize momentálně benefituje.

Supermarkety přistoupily k množství opatření jako například uzavření některých přepážek, umístění ochranných plastových štítu, sloužících jako protekce pro obsluhu na kase a umístění značek na podlaze jako podporu dodržování dvoumetrové vzdálenosti od ostatních nakupujících.

Obchody s oblečením zaznamenávají snížený zájem zákazníku. CEO řetězce NEXT prohlásil, že nikdo nechce nakupovat oblečení ve kterém může sedět doma a reagoval tak na většinu lidí pracujících z domova a úpadek kulturního a sociálního života.

Řetězec Next v reakci na nové vládní vyhlášky uzavřel nejenom své kamenné prodejny, ale také svůj online obchod s cílem ochránit pracovníky ve skladech a rozvozu zboží. Mezi další firmy, které uzavřeli i online obchody patří River Island a Net-a-Porter.

Ratingové agentury Moody’s a Standard & Poor’s zveřejnily nové hodnocení investicí do akcií obchodního řetězce Marks & Spencer a označili je jako junk (odpad). Standard and Poor’s uvedl, že restrikce spojené s pandemií dramaticky sníží prodeje, a ty budou jen částečně vykompenzovány online aktivitiou.

Jeden z hlavních hráčů na poli obchodních řetězců s oblečením, H&M, vyvíjí tlak na majitele prostor, ve kterých provozuje své obchody s cílem umožnit předčasné vypovězení smluv pokud nebudou moci do 24. června obchodovat za normálních podmínek. H&M je druhý největší řetězec s módou na světě a ve Velké Británii provozuje 305 obchodů. Firma již dříve varovala před očekávaným snížením počtu svých zaměstnanců.

Letecký průmysl a doprava
Letecký průmysl a aerolinky patří bezesporu mezi hlavní oběti koronaviru. Prakticky celé Evropy se týkají restrikce spojené s cestováním, a to se dotýká jak turismu, tak obchodních cest, které jsou prakticky neexistující. Aerolinky bojují o přežití.

Letecký sektor zaměstnává v Británii přes 1,6 milionu lidí a jeho restart bude klíčový pro návrat z krize pro celou britskou ekonomiku.

Současná situace se již s velkým dopadem projevuje na aerolinkách. Šéfové firem lobovali vládu s očekáváním pomoci, specificky směřované na předejití bankrotu leteckých společností, ovšem to kancléř Rishi Sunak v úterý zamítl a vyzval společnosti k hledání alternativních způsobů krizového financování.

Vláda by podle jeho slov přikročila k pomoci až ve chvíli, kdy společnosti vyčerpali všechny ostatní možnosti. IATA, mezinárodní asociace leteckého provozu varovala před pádem zisků z prodeje letenek až o 44% v porovnání s loňským rokem, pokud by restrikce zůstaly v platnosti další 3 měsíce. Z Británie operuje mnoho leteckých společností jako například British Airways, EasyJet, RyanAir UK, WizzAir UK a Virgin Atlantic. Dopad na ekonomiku země bude signifikantní.

EasyJet již uzemnil celou svou flotilu 331 letadel a prohlásil, že momentálně není společnost schopná uvést, kdy se navrátí do provozu. Důvodem je mizivý zájem o lety a cestovní restrikce většiny evropských vlád. Zaměstnanci společnosti budou využívat vládní podpory platů.

Další aerolinkou, která musela uzemnit polovinu svých letadel je lokální skotský dopravce Loganair. V tomto případě je situace kritická. Loganair zajišťuje většinu přepravy osob a zboží na vzdálené skotské ostrovy. Toto zahrnuje také zdravotní materiály, poštu, a potraviny. Operace zbylých 50 % letů je nyní v ohrožení a CEO společnosti Hinkles považuje vládní pomoc za absolutně nezbytnou. Jedná se tak po společnosti FlyBe, která vstoupila do administrace již na začátku krize o druhou regionální leteckou společnost bojující o přežití.

Autor: Martin Macourek, CzechTrade Londýn, 7.4.2020

Každým dnem aktualizuje komplexní přehled o dopadech pandemie nového koronaviru na obchodování po celém světě.
Toto zpravodajství sledujte také 
na portálu pro podnikání a export BusinessInfo.cz.

Archiv zpráv ke koronaviru ve Velké Británii a k mimořádným opatřením

Obecné informace o teritoriu

Velká Británie se po největší krizi po druhé světové válce v letech 2007 – 2012 po delší době opět vypracovala na druhou největší ekonomiku v Evropě. Po volbách v roce 2010 se po dlouhých letech v opozici dostala k moci konzervativní strana a došlo k řadě opatření mířících jednak ke konsolidaci alarmujících dluhů a jednak k větší flexibilitě britské ekonomiky, tak, aby trhy práce i zboží byly pružnější a lépe podporovaly business. Pomohlo pochopitelně i globální oživení. První pozitivní výsledky se dostavily v roce 2013, kdy byl znovu nastartován ekonomicky růst, který v roce 2014 činil 3,1%. Byl tak nejsilnější ze všech velkých rozvinutých světových ekonomik. Ostrovní království od té doby stále roste a to navzdory prognózám i po hlasování o BREXIT. Růst se nicméně stále zpomaluje. V roce 2017 činil 1,5 procenta.

Hlasování o vystoupení/setrvání UK v EU v červnu 2016 přineslo šok v podobě rozhodnutí o vystoupení UK z EU k březnu 2019. Mezitím však bude obchod ještě těžit z přechodného období, které by mělo zachovat status quo v zahraničním obchodu. Británie usiluje o co největší zachování statusu quo v obchodu /s cílem nezavádět ideálně žádné obchodní překážky jako cla či technické překážky obchodu/ i po skončení přechodného období, nicméně nepřeje si účast země na jednotném trhu ani v celní unii. Přeje si totiž mít možnost mít vlastní regulatorní rámec v případě potřeby a zejména vedení vlastní, nezávislé obchodní politiky s cílem liberalizovat obchod se zeměmi jako USA, vybrané státy jihovýchodní Asie, Austrálie a Nový Zéland.  Ekonomicky zatím Brexit přinesl pokles libry a vyšší inflaci. Žádná krize se však zatím nedostavila a země stále roste byť pomalejším tempem.    

Ekonomika Spojeného Království záleží více než jakákoliv jiná evropská ekonomika na službách – ty tvoří 77 % HDP – především pak službách finančních. Průmysl vytváří pouze 12 % hrubého domácího produktu (HDP), nicméně v posledních letech mírně roste, což je i umocňováno poklesem libry po Brexitu. Je tažený především průmyslem automobilovým a leteckým, který je v celkovém objemu druhý největší na světě po Spojených státech. Podíl Stavebnictví tvoří 9 %, zemědělství pak 1 %.

Nicméně strukturální slabinou britské ekonomiky zůstává nízká produktivita práce (o 35% nižší než v Německu a 18% nižší než průměr G7); britská vláda hodlá tento problém adresovat prostřednictvím nového fondu pro inovace a infrastrukturu ve výši 23 mld. GBP v příštích pěti letech, který by se měl zaměřit na vědu, hi-tech výzkum a mj. tak přilákat investice do oborů s vysokou přidanou hodnotou. Vláda také začala podporovat konkrétní technologické projekty s cílem dostat Británie do čela v klíčových oborech-tahounech světového rozvoje. Příkladem, je výstavba centra pro vývoj a výrobu baterií  - tzv „ Battery  Industrialisation Centre“ v Coventry. 

UK je pro ČR klíčovým exportním trhem a pozice UK se v posledních letech ustálila na 5 - 4  (po Německu, Slovensku, Polsku). UK je pak pro ČR 10. největším importním trhem. Podle velikosti obratu vzájemného obchodu je UK na 7. místě. ČR byla v roce 2017 pro UK 18. největším importním trhem (5,8 mld. GBP, tj. 1,2% britského dovozu).

Pro české firmy se nabízejí příležitosti v oblasti výše zmíněného automobilového a leteckého průmyslu, v podobě jak strojírenských subdodávek tak přímých Tier 1 dodávek. Za zaznamenání určitě stojí současná britská automobilová renezance, kdy byla téměř vyrovnána rekordní výroba ze začátku 70 let. Symbolizována je zejména dynamickým globálním růstem britské skupiny Jaguar-Land Rover. Další příležitosti nabízí zejména energetika od jádra, dotovanou zelenou energii, úložišťě energie až po smart energetiku. Klíčový zejména v Londýně je Hi Tech průmysl. Zajímavé je také Stavebnictví a jakékoliv dodávky pro architekturu a design. Pro české firmy jsou zajímavé i tradiční obory jako pivovarnictví, výroba nábytku či hraček. 

Ostrovy poskytují kromě velkých českých firem zapojených do mezinárodní kooperace také mnohé příležitostí pro české malé i střední podnikatele s vizí. Ti by měli využít značné závislosti britského průmyslu na subdodavatelích a dále i z tendence nakupovat zpět v Evropě namísto Asie. I vzhledem k BREXIT je vhodné se stále více zaměřovat na produkty s vyšší přidanou hodnotou.

Vaším přirozeným partnerem pro expanzi na britském trhu je zahraniční kancelář CzechTrade Londýn.

Podrobné teritoriální informace o britské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

IrskoIrsko

Koronavirus - aktuální informace a mimořádná opatření

30.3.2020, Londýn
Irsko zpřísňuje opatření a dává miliardy na podporu ekonomiky

Irsko bylo proti šíření viru imunní delší dobu než většina evropských států. První případ se v ostrovní zemi objevil až 29. února. O tři týdny později byly již případy hlášeny ve všech 26 okresech. Nyní se zavádějí přísné restrikce a přijímají opatření na podporu ekonomiky za miliardy eur.

Irský premiér Leo Varadkar uvedl už ve druhém březnovém týdnu v život radikální opatření, aby oddálil šíření koronaviru; školy, školky a univerzity byly nuceny ukončit provoz, 15. března musely zavřít také všechny bary a hostince.

Ačkoliv restaurace spolu se sportovišti a restauracemi byly oficiálně uzavřeny až 24. března, mnoho řetězců a kaváren se rozhodlo uzavřít své provozovny již několik dnů předem. Patřily mezi ně i McDonald a řetězec kaváren Costa Coffee. Primárně má dočasné ukončení provozu populárního řetězce s rychlým občerstvením výrazné dopady na irské farmy, jelikož McDonald je jejich největším zákazníkem a irské hovězí maso používá v mnoha evropských zemích.

Obchodní řetězce v čele s McElhinney’s, Brown Thomas, Arnotts a Penney’s (Primark) také přikročily ke kompletní uzavírce všech poboček. 

V důsledku výše zmíněných opatření a uzavírek přišlo již v polovině března o práci až tři procenta populace – 120 tisíc zaměstnanců v pohostinství, 20 tisíc zaměstnanců škol, školek a pracovníků v péči o děti.

Konec zlatých časů
Irsko bylo ještě před měsícem blízko stavu nulové nezaměstnanosti, nyní hrozí, že veškeré nové pracovní pozice vybudované po poslední krizi v roce 2008 budou ztraceny. Think tank Economic and Social Institute odhaduje, že by se mohla nezaměstnanost vyšplhat do letošního června až na 18 procent.

Jako náhradu za ušlý zisk ze zaměstnání poskytla vláda lidem zvýšenou podporu v nezaměstnanosti dosahující 350 euro týdně. V posledním březnovém týdnu byly také zveřejněny plány na vyplácení 70% ze mzdy zaměstnancům soukromých firem. Odhaduje se, že tato opatření budou vládu stát až 3,7 miliard euro v příštích 12 týdnech.

Největší dopad má pandemie v Irsku, stejně jako v ostatních zemích, na podniky operující v pohostinství a hotelnictví. Největší tamní hotelová skupina Dalata s 44 hotely v zemi ještě před měsícem tvrdila, že nezaznamenala žádný dopad koronaviru na svoje operace. Do konce března musel její zakladatel Pat McCann propustit polovinu ze svých 5000 zaměstnanců.

Turismus v této době prakticky neexistuje a uzavírky atrakcí spolu s omezením shromažďování budou mít na tento sektor dlouhodobé následky. Ředitel Irské Turistické Federace, Eoghan O’Mara Walsh se obává ztrát pracovních pozic v řádech desetitisíců a zdůrazňuje důležitost speciálního vládního balíčku pro tento sektor.

V souvislosti s panickým nakupováním zásob zažívají v tomto období zvýšené tržby primárně supermarkety a online doručovací služby. Problém je však v nepřipravenosti obchodů s potravinami na současný nápor. Potravinářský průmysl nyní požaduje od vlády opatření, která by podpořila efektivnější průběžné doplňování zboží do supermarketů.

Autor: Martin Macourek, CzechTrade Londýn, 30.3.2020

Každým dnem aktualizuje komplexní přehled o dopadech pandemie nového koronaviru na obchodování po celém světě.

Toto zpravodajství sledujte také na portálu pro podnikání a export BusinessInfo.cz.

Obesné informace o teritoriu

Irsko je zemí, která v 90 letech definitivně dohnala svou zaostalost za Spojeným královstvím, když tempa růstu HDP dosahovala až 10 % za rok. Flexibilní trh práce, nízké daně (korporátní daň ve výši 12,5 %), angličtina a investiční pobídky, to vše stálo za irským ekonomickým zázrakem. Irsko zejména hodně těží z ekonomicky USA, kdy se stalo evropským sídlem pro firmy jako jako Dell, Apple, Google či Microsoft. Obecně IT průmysl a nové technologie jsou v Irsku velice silné.

Následně bylo však Irsko mohutně zasaženo finanční krizí v letech 2007/2008 a plně se zotavilo později než Spojené království. Od té doby však opět silně roste a nabízí tak významné příležitosti pro exportéry – pro rok 2019 se odhaduje růst 4,1 %, což by tak byl druhý největší růst z celé EU. K tomu je třeba započíst nezaměstnanost blížící se skvělým 5 %, reálnému růstu cen kolem 4% s inflací jen kolem 0,7 %  To vše činí z Irska jednu z nejvíce konkurenceschopných ekonomik Evropě.

Naopak slabinou je pokulhávající a poměrně zastaralá infrastruktura a dále hrozba Brexitu – v případě hard brexit by Irsko bylo nejvíce postiženou zemí z celé EU neboť napojení na UK je masivní.

Napojení na Spojené království je však také pro exportéry velmi přítažlivé: V Irsku, jakožto malému trhu panuje nižší konkurence než v UK a tak může také posloužit jakožto můstek a reference pro vstup na velmi náročný UK trh. To například platí pro obnovitelnou energetiku, kde se nově vláda rozhodla podpořit řadu technologií, naposledy obnovitelné teplo jako například spalování biomasy. To však neznamená, že by měl exportér tento vysoce vyspělý trh podcenit. Naopak – je nutné mít velmi důkladnou a precizní přípravy. První dveře, kam zaklapat, je CzechTrade. Příležitosti jsou zejména v těchto odvětvích:

 • IT
 • Stavebnictví
 • Vodohospodářství
 • Obnovitelná energetika včetně smart energetiky.
 • Elektrokomponenty a osvětlení
 •  Pivo

Podrobné teritoriální informace o britské ekonomice, včetně aktuálních kontaktů, poptávek, tendrů a investičních příležitostí naleznete na portálu BusinessInfo.cz.

Desatero pro obchodování

Velká BritánieVelká Británie

RADY PRO OBCHODOVÁNÍ

 1. BRITÁNIE SI ŽÁDÁ VIZI
  Ve vaší komunikační a marketingové strategii se musí zrcadlit vaše jasná vize. 
 2. INVESTUJTE DO MARKETINGU
  Váš web by měl být přehledný, graficky zajímavý a jednoduchý. Ideální je vytvořit stránky specifické pouze pro britský trh s koncovkou .com nebo .co.uk.
  Obdobně přistupujte k propagačním materiálům a neopomeňte ani sociální sítě. Materiály mohou být hravé a vynalézavé, ale zároveň by měly působit decentně. Rozhodně se vyvarujte například spoře oděných modelek či lechtivých obrázků, byť by měly návaznost na produkt. 
 3. VÁŠ ŠATNÍK TAKÉ JEDNÁ
  V Británii je naprosto samozřejmé přijít na schůzku formálně a elegantně oblečen, nepodceňujte ani výběr obuvi, která musí být za všech okolností čistá a klasické fazony. Pánové, pořiďte si kvalitní a dobře padnoucí oblek s hezkou kravatou, dámy, vsaďte na decentní šaty či business kostýmek. Oděv si, pokud možno, pořiďte ve vyšších cenových kategoriích, nicméně neexperimentujte a zůstaňte u klasiky. 
 4. NEPODCEŇUJTE PŘÍPRAVU NA JEDNÁNÍ
  Na ostrovech považují čas více než jinde za velmi drahý, když si jej proto na vás britský subjekt najde, znamená to, že má zájem. Na schůzky choďte proto perfektně připraveni, a to jak po obchodní, tak technické stránce. Zejména větší britské společnosti přicházejí na jednání většinou v doprovodu technického pracovníka. Tento model bychom doporučovali i české straně. 
 5. JEDNEJTE V BRITSKÉM DUCHU
  Na schůzku přijďte vždy s mírným předstihem a samotné jednání zahajte neformálně pár odlehčenými a vtipnými větami, například o cestě na místo, dopravě či počasí. Vyhněte se politice, problematice menšin a partnerským vztahům. Po skončení schůzky rozhodně napište rychlý follow-up e-mail s poděkováním, shrnutím dohodnutých kroků a jejich následného plnění. 
 6. SAMOTNÉ JEDNÁNÍ = ČAS JSOU PENÍZE
  Samotné jednání je velmi konkrétní a přímé a kromě konkrétních vlastností vašich produktů/služeb se dotkne i konkrétních obchodních podmínek včetně ceny. V této oblasti doporučujeme být maximálně informativní, otevření a v žádném případě nenadsazovat marže nad obvyklou úroveň. Britští partneři s rozhodovacími pravomocemi mají obvykle velmi dobrý přehled o nákladových položkách a může dojít ke ztrátě vaší věrohodnosti. 
 7. ČTYŘI NÁRODY V JEDNOM KRÁLOVSTVÍ
  Spojené království představuje unii Angličanů, Skotů, Velšanů a Irů, proto si vždy předem zjistěte národnost partnera a podle toho ho oslovujte. V poslední době jsou totiž ve Spojeném království patrné národnostní vášně - viz nedávné referendum o skotské nezávislosti.  

RADY PRO VYSTAVOVÁNÍ

 1. PREZENTAČNÍ MATERIÁLY
  Při přípravě marketingových materiálů mějte na paměti tři klíčové body - dobrá angličtina, nepřesycení informacemi, nápaditý avšak jednoduchý design. Vaše korporátní materiály vás prezentují, vyhněte se tedy gramatickým chybám, dlouhým textům a neprofesionálnímu vzhledu. 
 2. EXPONÁTY
  Své šance navázat nové obchodní kontakty zvýšíte vystavením vzorků vaší produkce na stánku. Britský trh má silný sklon k outsourcingu, ukažte proto, co dokážete vyrobit. Nemožnost prezentace konkrétních výrobků nahraďte alespoň bannery, plakáty či jiným pozornost upoutávajícím brandingem.
 3. BUSINESS CARDS
  Buďte vybaveni dostatečným množstvím vizitek v anglické verzi, a nabídněte své kontaktní údaje všem návštěvníkům vašeho stánku. Obdobně se snažte získat navštívenku protistrany, neboť nikdy nevíte, na jak významného partnera můžete narazit. 
 4. PASIVITA NEPATŘÍ DO BRITÁNIE
  Cílem každého vystavovatele je najít nové exportní kanály, buďte tedy aktivní a dedikujte svůj čas výstavě. Nepromarněte příležitost dlouhým vysedáváním u stolu, vyřizováním emailů a pasivním přístupem. Vyšlete zkušené a komunikativní obchodníky, kteří Vás na náročném britském trhu zastoupí.
  Mějte na paměti, že Britové na veletrzích a jiných B2B akcích při jednáních nejraději stojí. 
 5. ŠATY DĚLAJÍ ČLOVĚKA
  Svým vzhledem a vystupováním se v očích partnerů sami zařadíte do příslušné kategorie podnikatelů. Pokud na veletrh jedete ve složení osoba s rozhodovacími pravomocemi & technik/obchodník, zástupce s vyšším pracovním postavením volí oblek/kostýmek, zatímco technik/obchodník může obléci elegantní firemní košili. 
 6. BUĎTE POHOSTINNÍ, SKLENIČKU VŠAK NECHTE AŽ NA ODPOLEDNE
  K veletrhům patří i pozvání na občerstvení. Zde je dobré vědět, že britská kultura/modus vivendi zajisté nahrává pozvání na něco dobrého či skleničku/pivo, nicméně v případě alkoholu se Britové v pracovní den napijí až později odpoledne, nejčastěji až po třetí hodině. Ideální je pak pivo, které je britským národním nápojem. Jeho nabídnutím je možné docílit delšího jednání a pozitivního přístupu. Vybídnutí k pití dopoledne však může být naopak vnímáno jako přístup neseriózní. 
 7. FOLLOW-UP IS A MUST
  Po skončení veletrhu neotálejte s tzv. follow-up a maximálně do tří dnů oslovte všechny kontakty, které se zastavily na vašem stánku. Volte krátký e-mail, stručně připomeňte svůj profil a dejte protistraně najevo, že jste připraveni zodpovědět veškeré možné dotazy a přijímat konkrétní poptávky.
IrskoIrsko
 1. Ostrovy si žádají vizi - ve Vaší komunikační a marketingové strategii se musí zrcadlit Vaše jasná vize. Ta může zahrnovat i promítnutí excell tabulky očekávaných zisků či přímo část business plánu. 
 2. Investujte do marketingu - Váš web by měl být přehledný, graficky zajímavý a jednoduchý. Ideální je vytvořit stránky specifické pouze pro ostrovní trh s koncovkou .com nebo .ie. Propagační materiály a sociální sítě - materiály mohou být hravé a vynalézavé, ale zároveň by měly působit decentně. Rozhodně se vyvarujte například spoře oděných modelek či lechtivých obrázků, byť by měly návaznost na produkt. 
 3. Váš šatník také jedná - V Británii je naprosto samozřejmé přijít na schůzku formálně a elegantně oblečen, nepodceňujte ani výběr obuvi, která musí být za všech okolností čistá a klasické fazony. Pánové - kvalitní a dobře padnoucí oblek s hezkou kravatou, dámy - decentní šaty či business kostýmek. V řadě odvětví, jako například IT, start up scéna či například pivovarnictví stačí i „smart jeans“ nicméně v sektorech jako zejména finančnictví však vždy zůstaňte u obleku.  
 4. Nepodceňujte přípravu na jednání - Na ostrovech považují čas za velmi drahý. Když si jej proto na vás irský subjekt najde, znamená to, že má zájem. Na schůzky choďte proto perfektně připraveni, a to jak po obchodní, tak technické stránce. Zejména větší irské společnosti přicházejí na jednání většinou v doprovodu technického pracovníka. Nezapomínejte, že druhou možnost se představit mít nebudete – Irové Vás vždy pozvou, jen když cítí business příležitost. Průzkumné schůzky se nekonají. 
 5. Jednejte v ostrovním duchu - Na schůzku přijďte vždy s mírným předstihem a samotné jednání zahajte neformálně pár odlehčenými a vtipnými větami, například o cestě na místo, dopravě či počasí. Vyhněte se politice, problematice menšin a partnerským vztahům. Po skončení schůzky rozhodně napište rychlý follow-up e-mail s poděkováním, shrnutím dohodnutých kroků a jejich následného plnění. 
 6. Samotné jednání - čas jsou peníze -  jednání je velmi konkrétní a přímé. Nejdříve představte produkt/službu, jeho unikátní vlastnosti (USP – Unique selling point), reference a následně vizi spolupráce na daném trhu, čeho chcete dosáhnout a jaké výhody by to mělo partnerovi přinést. Buďte otevření a v žádném případě nenadsazujte marže nad obvyklou úroveň. Britští partneři s rozhodovacími pravomocemi mají obvykle velmi dobrý přehled o nákladových položkách v různých regionech a může dojít ke ztrátě Vaší věrohodnosti. 
 7. Buďte zdvořilí - ptejte se, dávejte najevo, že nasloucháte, nepřerušujte protistranu, neveďte dlouhé monology. Rozkazovací způsob obejděte zdvořilejšími obraty, naučte se několik frází, které zjemňují nepříjemná sdělení.
 8. Pozor na Irské zmatky - Odlišné procesní zvyklosti a byrokratické průtahy Vás místy mohou nemile překvapit. PIrský trh je velice konkurenční, ale i tak se objevuje  mnoho byrokratických potíží a Irové sami jsou někdy na rozdíl od Britů trochu zmatkáři. 
 9. Ireland vs United Kingdom - Spojené království představuje unii Angličanů, Skotů, Velšanů a Irů (Severní Irsko), nicméně Irsko (Irská Republika) je již od roku 1922 nezávislé, a proto si vždy předem zjistěte národnost partnera a podle toho ho oslovujte. Irové obecně nemají v lásce Angličany kvůli dlouhému období anglické nadvlády nad Iry a proto se vyvarujte příliš velkých projevů náklonnosti právě k Angličanům. Naopak vhodné je zmínit jak se Vám v Irsku líbí – Irové jsou velice hrdý národ. 
 10. Ice breaking“ versus „brick dropping“ - k prolamování ledů využít témat jako počasí nebo cesta. Další oblíbená témata  - krása Irska, Praha, kultura, sport, cestování, dovolené či národní nápoj -  pivo Guiness.; o své rodině můžete hovořit, ale nikdy se na ni protistranu nevyptávejte. Nenadnášejte témata dotýkající se politiky, historie, náboženství či přistěhovalectví. Zejména se pak vyvarujte jakékoliv zmínce o otázce Severního Irska, IRA a všemu, co s touto problematikou souvisí. 

Nejbližší související akce

IFSEC 2020 - NOVUMM KET 2020/042K 8. 9. 2020 - 10. 9. 2020 Veletrh NOVUMM KET
Velká Británie
Londýn,
Velká Británie
Více informací