Datum:09.02.2024
Průmyslový obor: Letecký průmysl
Teritoriální zaměření:
Indie - vlajka Indie

Airbus zadal Indii největší zakázku v historii jejího leteckého průmyslu

Společnost Airbus významně podpořila vizi indické vlády Make in India, když zadala zakázku na výrobu a montáž dveří letadel rodiny A220 společnosti Dynamatic Technologies se sídlem v Bengalúru. Tato zakázka se stala jednou největších exportních zakázek v leteckém průmyslu do Indie.

Společnost Dynamatic bude vyrábět a montovat nákladní, osobní a servisní dveře a nadkřídlové nouzové dveře pro letadla rodiny A220 s osmi dveřmi na letadlo. V
Indii se budou vyrábět i další detailní díly, což vytvoří příležitosti pro ostatní indické dodavatele. 

V posledním roce jde už o druhou zakázku na dveře od Airbusu zadanou indickému dodavateli. V roce 2023 zadal Airbus zakázku na výrobu dveří pro volně ložené a nákladní prostory letounů rodiny A320 společnosti Tata Advanced Systems.  Společnost Dynamatic, která je dlouholetým partnerem společnosti Airbus, již vyrábí nosník klapek letounů Airbus A330 a A320 Family a také dveře únikového poklopu kokpitu letounu A220.

Pro společnost Airbus je Indie strategickým centrem zdrojů, kam rozšiřuje svou průmyslovou stopu při montáži letadel, výroby komponentů, inženýrského návrhu a vývoje, podpory MRO, výcviku pilotů a údržby, a také spolupráce s akademickou sférou za účelem podpory lidského kapitálu. 

Součásti a technologie pro každé komerční letadlo Airbus se vyrábějí právě v Indii. Roční nákup součástek a služeb společnosti Airbus z Indie činí přibližně 750 milionů dolarů, přičemž v příštích letech se tento objem zvýší na 1,5 miliardy dolarů.

Úsilí společnosti Airbus o vyspělost širšího indického leteckého ekosystému zahrnuje také výstavbu dvou finálních montážních linek. Jedna z nich je určena pro vojenský letoun C295 ve Vadodaře a druhá pro vrtulník H125.

Letoun A220 je jediným letadlem speciálně konstruovaným pro kapacitu 100-150 míst a spojuje nejmodernější aerodynamiku, pokročilé materiály a technologie a motory nejnovější generace. Díky o 50 % nižší hlukové zátěži a až o 25 % nižší spotřebě paliva na jedno sedadlo ve srovnání s letadly předchozí generace, jakož i přibližně o 40 % nižším emisím NOx, než jsou průmyslové standardy, se letoun A220 dokonale hodí pro regionální i dálkové linky.


Zpracoval tým CzechTrade Indie (Bengalúru)

Zdroj: www.airbus.com

Další aktuality