Technická univerzita v Delftu na plavbě demonstruje, že čistý vodík má potenciál pro námořní dopravu.
Studenti z TU Delft na začátku července vypluli s vlastní vodíkovou lodí do Anglie. Pokud se jim podaří dorazit, bude to poprvé, kdy loď na vodík přepluje Severní moře. Loď vyplula nizozemského Breskens do anglického Ramsgate. Loď doprovází podpůrný tým. Tým Hydro Motion z TU Delft zvládl cestu dlouhou 160 kilometrů za 12,5 hodiny.
Vodíková loď plula vysoko nad vodou, protože má tři vrtule. Díky nim dosáhne vyšší rychlost a spotřebuje méně paliva. Loď na cestu potřebovala 25 kilo vodíku, pro který byla postavena speciální nádrž ve středu trupu.
Studenti na úspěšném projektu ukázali potenciál čistého vodíku pro námořní dopravu a přispěli k udržitelnosti tohoto sektoru. Zejména pro námořní dopravu je podle nich potenciál. Mnozí členové týmu studují námořní techniku.
S úspěšným přechodem studenti nejen dosáhli technického milníku, ale také vytvořili inspirativní příklad pro celý svět.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux.
Zdroj: www.nu.nl
Ikonická koupel, která v roce 1970 ohromila návštěvníky ósacké Světové výstavy, se v modernizované podobě vrátí na Expo 2025.
Čína zavádí ve vybraných městech nové kolo uvolněných limitů pro zahraniční investice, které umožňují zahraniční investice do buněčné a genové terapie a do nemocnic ve stoprocentním zahraničním vlastnictví. Tento krok odráží pokračující snahu Číny přilákat více zahraničního kapitálu a dále otevřít svou ekonomiku.
Export do Spojeného království zaznamenal v prvních třech čtvrtletích letošního roku meziroční nárůst o 26,41 %. Země se tak vrací na 5. místo nejdůležitějších obchodních partnerů České republiky.
Šéf vietnamské diplomacie a místopředseda vlády Bui Thanh Son zdůraznil, že zelená ekonomika se má stát ústředním tématem partnerství mezi Vietnamem a Evropskou unií.