Technická univerzita v Delftu na plavbě demonstruje, že čistý vodík má potenciál pro námořní dopravu.
Studenti z TU Delft na začátku července vypluli s vlastní vodíkovou lodí do Anglie. Pokud se jim podaří dorazit, bude to poprvé, kdy loď na vodík přepluje Severní moře. Loď vyplula nizozemského Breskens do anglického Ramsgate. Loď doprovází podpůrný tým. Tým Hydro Motion z TU Delft zvládl cestu dlouhou 160 kilometrů za 12,5 hodiny.
Vodíková loď plula vysoko nad vodou, protože má tři vrtule. Díky nim dosáhne vyšší rychlost a spotřebuje méně paliva. Loď na cestu potřebovala 25 kilo vodíku, pro který byla postavena speciální nádrž ve středu trupu.
Studenti na úspěšném projektu ukázali potenciál čistého vodíku pro námořní dopravu a přispěli k udržitelnosti tohoto sektoru. Zejména pro námořní dopravu je podle nich potenciál. Mnozí členové týmu studují námořní techniku.
S úspěšným přechodem studenti nejen dosáhli technického milníku, ale také vytvořili inspirativní příklad pro celý svět.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux.
Zdroj: www.nu.nl
Investice má posílit výkonnost, produktivitu a udržitelnost kanadského zemědělství.
Výstavba nové elektrické stanice umožní od roku 2030 napájet lodě z břehu na kontejnerových a automobilových terminálech v Göteborgu.
V červnu 2025 vykázala italská ekonomika smíšené výsledky – zlepšila se podnikatelská důvěra, zatímco nálada spotřebitelů mírně oslabila.
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.