I přes růst nezaměstnanosti na 4,2 % přidala americká ekonomika v listopadu 227 000 pracovních míst. Tento vývoj podporuje další snižování úrokových sazeb ze strany Fed.
Americká ekonomika vytvořila v listopadu 227 000 pracovních míst, což je prudký nárůst oproti říjnovým údajům, které byly ovlivněny hurikány a také rozsáhlou stávkou ve společnosti Boeing. I přes mírný nárůst nezaměstnanosti z 4,1 na 4,2 % se tak podařilo překonat původní odhad, který pro listopad předpokládal vytvoření 200 000 pracovních míst. Revidovaná říjnová data pak ukázala nárůst o 36 000 pracovních míst z původně hlášených 12 000, což z října naopak dělá nejhorší měsíc za poslední 4 roky.
Za poslední rok tak americká ekonomika vytvořila v průměru 180 000 pracovních míst měsíčně. Listopadový růst byl nejvýznamnější v sektorech zdravotní péče, volného času a pohostinství a také ve státním sektoru. Významným segmentem byla také výroba dopravních prostředků, kde zaměstnanost vzrostla o 32 000 míst, z velké části se ale jednalo o důsledek ukončení stávky ve společnosti Boeing.
Zpráva přichází v momentu, kdy se Fed rozhoduje o pokračování ve snižování úrokových sazeb. Američtí investoři nyní vidí 85% šanci na další snížení sazeb, oproti 70 % před zveřejněním listopadových dat. Předseda Fed Jay Powell a další představitelé sice vyjádřili určitou opatrnost ohledně příliš rychlého snižování sazeb vzhledem k výkonu ekonomiky a vyšší než očekávané inflaci, ale nárůst míry nezaměstnanosti k rozhodnutí o snížení sazeb přispěje. Prosincové snížení by tak snížilo federální sazbu na 4,25-4,5 % s cílem dosáhnout „soft landing" bez vyvolání recese.
Zdroj: Financial Times
Autor: Kancelář CzechTrade a CzechInvest USA v New Yorku
Rekordní hodnota výdajů za domácí mazlíčky byla v Německu dosažena díky zvýšené poptávce po domácích kočkách.
Turecký zahraniční obchod v březnu posílil. Také se zlepšil poměr exportu k importu.
Zavedení nových cel Spojenými státy, oznámené administrativou Donalda Trumpa, vyvolalo silnou reakci v Polsku, kde automobilový průmysl tvoří klíčovou část národní ekonomiky. Premiér Donald Tusk a ministr financí Andrzej Domański se sešli se zástupci automobilového sektoru, aby diskutovali o dopadech nových opatření a hledali možná řešení.
Během uplynulého roku 2024 zaznamenal kakaový sektor v Kolumbii historický úspěch jak v produkci, tak i v exportu této plodiny. Za bezprecedentním nárůstem o více než 103 % stojí jak vstupem kávových společností do tohoto byznysu, tak i pokles světové produkce.