Datum:07.12.2023
Průmyslový obor: Elektronika a elektrotechnika
Teritoriální zaměření:
Spojené státy americké - vlajka Spojené státy americké

Americká společnost Advanced Micro Devices uvedla na trh nový čip pro vývoj umělé inteligence

Advanced Micro Devices (AMD) zahájila prodej čipů MI300X. Veřejnosti je představila letos v červnu. Tento čip má potenciál ohrozit výhradní postavení společnosti NVIDIA na trhu s procesory pro umělou inteligencí, jehož hodnota by do roku 2027 měla dosáhnout 400 miliard dolarů.

Podle Lisy Su, obchodní ředitelky AMD, jde o technologicky nejvyspělejší čip pro umělou inteligenci, který byl doposud vyvinut. Pro srovnání uvedla čip H100, který je v současnosti nejvyužívanějším procesorem na trhu a pro vývoj generativní umělé inteligence jej využívají technologičtí giganti jako Amazon, Meta, Google nebo Microsoft.

H100 je vlajkovým produktem konkurenční společnosti NVIDIA. Ta zatím dominuje trhu s procesory pro umělou inteligenci. Její čtvrtletní tržby se v posledním kvartélu meziročně ztrojnásobily právě díky rozmachu umělé inteligence a bezprecedentní poptávce po vysokovýkonných procesorech.  

AMD očekává že prodeje MI300X a MI300A, který je variací čipu pro využití v superpočítačích, dosáhnou jedné miliardy dolarů v polovině roku 2024. O čipy projevily zájem všichni velcí technologičtí hráči na poli umělé inteligence - Microsoft, Meta, nebo OpenAI - který plánuje čipy AMD využít pro nejnovější verzi svého softwaru Triton AI.

Zdroj: Financial Times

Zpracoval tým kanceláří CzechTrade a CzechInvest USA v San Franciscu.

Další aktuality