Datum:12.03.2024
Průmyslový obor: Investice, Ostatní
Teritoriální zaměření:
Spojené státy americké - vlajka Spojené státy americké

Americký Fed je optimistický ohledně vývoje inflace

Představitelé Federálního rezervního systému (Fed) jsou opatrně optimističtí vůči poklesu inflace ve Spojených státech. Zároveň přiznávají zvýšenou opatrnost vzhledem k nedávnému zpomalení poklesu inflace.

V pondělí 25.3. vyjádřili zástupci Federálního rezervního systému naději, že dojde k poklesu inflace ve Spojených státech, zejména díky očekávanému snížení tempa růstu cen v sektoru bydlení, což by mělo mít za následek celkové snížení inflace.

Guvernérka Fedu Lisa Cook a prezident chicagského Fedu Austan Goolsbee zdůraznili význam opatrného přístupu k uvolňování měnové politiky. Oba vyjádřili překvapení nad setrvačností inflace v sektoru bydlení, avšak očekávají její postupný pokles. Přestože inflace v roce 2023 začala stabilně klesat, v tomto roce došlo ke zpomalení trendu, přičemž bydlení bylo označeno za hlavní faktor zpomalení.

Fed v březnu udržel svou základní úrokovou sazbu beze změny, avšak projekce naznačují, že představitelé centrální banky očekávají v letošním roce tři snížení úrokových sazeb.

Nicméně, s růstem opatrnosti mezi politiky a změnou v debatě o měnové politice, se zdá, že očekávání ohledně míry uvolňování měnové politiky se mírně posunula. Investoři a politici Fedu se tak snaží vyvážit opatrnost s potřebou stimulace, zatímco nová data o inflaci, očekávaná na konci března, budou klíčová pro další směřování měnové politiky.


Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade USA, Austin.

Zdroj: www.reuters.com


Další aktuality