Americká dopravní platforma Lyft oznámila akvizici evropské mobility služby FreeNow, kterou dosud společně vlastnily automobilky BMW a Mercedes-Benz.
Americká společnost Lyft, známá především ze severoamerického trhu, podniká zásadní krok ke své expanzi do Evropy. Oznámila akvizici platformy FreeNow, která nabízí služby, jako jsou klasické taxi, sdílené jízdy, e-koloběžky nebo carsharing. Za tuto transakci zaplatí 175 milionů eur (198 milionů dolarů).
FreeNow působí ve více než 150 městech v devíti evropských zemích a dosáhla v roce 2024 rentability díky 13% meziročnímu růstu příjmů. Podle Lyftu tato akvizice téměř zdvojnásobí velikost cílového trhu společnosti na více než 300 miliard osobních přeprav ročně. Lyft zároveň označil vstup do Evropy za strategicky načasovaný a finančně udržitelný.
Pro evropský trh sdílené dopravy je tento krok dalším potvrzením trendu konsolidace a digitalizace. Přibližně polovina taxislužeb v Evropě je podle údajů stále offline, což představuje velký prostor pro růst digitalizovaných platforem. Lyft se ale bude muset vyrovnat s konkurencí etablovaných hráčů, kterými jsou Uber nebo estonský Bolt, a kteří v Evropě drží silnou pozici.
Zároveň vstup na evropský trh přináší i nové regulatorní výzvy. Řada evropských zemí, včetně České republiky, tlačí na zajištění základních pracovních práv pro řidiče – například garance minimální mzdy nebo placené dovolené. Bolt již taková opatření zavedl ve Velké Británii a lze očekávat, že obdobné požadavky budou brzy platit i jinde v EU.
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade USA, Austin.
Zdroj: www.reuters.com
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.