Datum:01.11.2024
Průmyslový obor: Energetika
Teritoriální zaměření:
Spojené státy americké - vlajka Spojené státy americké

Američtí technologičtí giganti investují do jaderné energie

Amazon, Google a Microsoft se obracejí k jaderné energii jako k bezemisnímu zdroji elektřiny a investují do modernizace starších elektráren a vývoje nových modulárních reaktorů.

Technologičtí giganti Amazon, Google a Microsoft v poslední době investují miliardy dolarů do jaderné energie a zajišťují si tak bezemisní zdroje elektřiny pro její zvýšenou spotřebu spojenou s nárůstem využívání umělé inteligence.

Microsoft se již dohodl s energetickou společností Constellation Energy na oživení nechvalně proslulé jaderné elektrárny Three Mile Island v Pensylvánii. Amazon a Google se pak zaměřují především na novou generaci malých modulárních reaktorů, které by mohly být levnější a snadněji realizovatelné než velké jaderné reaktory. Tyto modulární reaktory prozatím nebyly komerčně úspěšně spuštěny, ale odborníci na energetiku věří, že mají do budoucna potenciál.

Technologické společnosti, které dříve investovaly převážně do rozvoje obnovitelných zdrojů nyní přecházejí k jaderné energii, protože potřebují velké zdroje bezemisní elektřiny pro zajištění nepřetržitého provozu. Větrná a solární energie sice nepřispívají ke změně klimatu, ale bez využití rozsáhlých bateriových úložišť nebo jiných forem skladování energie, často nedávají pro tato nová využití smysl. Největší z těchto technologických společností se navíc zavázaly provozovat své činnosti pomocí bezemisních zdrojů již do roku 2030. Tento slib byl ovšem učiněn ještě v době před prudkým rozmachem umělé inteligence a s ním spojeným nárůstem spotřeby energie.

Taktéž nově podepsaný ADVANCE Act má pomoci s urychlením vývoje nových jaderných projektů. Administrativa současného prezidenta Bidena vidí jadernou energii jako klíčovou pro dosažení cílů v oblasti snižování emisí skleníkových plynů. Tento přístup představuje výraznou změnu v energetické politice demokratů, kde v minulosti nebyla výstavba nových jaderných elektráren podporována z důvodu bezpečnostních, environmentálních a ekonomických obav.

Podpora jaderných projektů technologickým průmyslem by mohla pomoci oživit zdroj energie, který v posledních desetiletích v západních zemích stagnoval. Spojené státy mají v současnosti stále více aktivních jaderných reaktorů než jakákoli jiná země, ale jedná se z velké části o pomalu zastarávající flotilu reaktorů postavených v 70. a 80. letech. Sílící tlak na nové zdroje bezemisní elektřiny a energetickou bezpečnost, společně se zvyšujícím se přílivem soukromého kapitálu by mohl znamenat obrat v tomto trendu a přinést tak novou jadernou renesanci.


Autor: Zahraniční kancelář CzechTrade a CzechInvest USA v New Yorku.

Zdroj: nytimes.com

Další aktuality