Apple plánuje investovat v USA více než 500 miliard dolarů. Investice podpoří rozvoj umělé inteligence, pokročilou výrobu, R&D a rozvoj pracovních sil.
Apple oznámil svůj největší investiční závazek v historii. Plánuje investovat na 500 miliard dolarů v USA během následujících čtyř let. Investice se dotknou převážně aktivit Apple ve státech Michigan, Texas, Kalifornie. Arizona, Nevada, Iowa, Oregon, Severní Karolína a Washington a posílí aktivity společnosti v oblastech umělé inteligence, pokročilé výroby křemíkových technologií, R&D a také v oblasti rozvoje pracovních sil.
Jedním z největších projektů v rámci ohlášených investic je otevření nové pokročilé výrobní linky pro výrobu serverů v Houstonu. Továrna, která bude spuštěna v roce 2026 bude zabírat plochu více než 23 000 metrů čtverečních a pomůže vytvořit tisíce pracovních míst. Servery zde vyrobené budou sloužit převážně pro podporu systémů Apple intelligence.
Součástí balíčku je také navýšení prostředků ve fondu pokročilé výroby, který Apple založil již v roce 2017 a který slouží k podpoře inovací a k podpoře vysoce kvalifikovaných pracovních míst. Objem peněz v tomto fondu se nyní zdvojnásobí z 5 na 10 miliard dolarů. S využitím tohoto fondu bude Apple mimo jiné spolupracovat s výrobním závodem TSMC v Arizoně, který bude dodávat čipy pro potřeby Applu.
Apple bude v následujících letech také stále více aktivní v oblasti R&D a v rozvoji pracovní síly. Za účelem školení nové generace inženýrů otevře svoji akademii v Detroitu a plánuje v příštích několika letech v USA vytvořit 20 000 pracovních míst, z nichž velká část bude v oblasti výzkumu a vývoje.
Autor: Kancelář CzechTrade a CzechInvest USA v New Yorku
Zdroj: Financial Times
Investice má posílit výkonnost, produktivitu a udržitelnost kanadského zemědělství.
Výstavba nové elektrické stanice umožní od roku 2030 napájet lodě z břehu na kontejnerových a automobilových terminálech v Göteborgu.
V červnu 2025 vykázala italská ekonomika smíšené výsledky – zlepšila se podnikatelská důvěra, zatímco nálada spotřebitelů mírně oslabila.
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.