Bude se jednat o největší solární projekt na světě. Obrovskou solární farmu v severní Austrálii propojí se Singapurem 4300 km dlouhý podmořský kabel.
Austrálie ve středu 21. srpna dala zelenou solárnímu projektu za 20 miliard australských dolarů (13,5 miliardy dolarů). Z obrovské solární farmy na severu země bude dodávat energii do Singapuru prostřednictvím 4300 km dlouhého podmořského kabelu.
Solární farma bude generovat dostatek energie pro napájení tří milionů domácností. Navíc bude obsahovat bateriové úložiště a kabel, který propojí Austrálii se Singapurem. Ministryně životního prostředí Tanya Pliberseková vyzdvihla, že se bude jednat o největší solární projekt na světě.
Ministryně uvedla, že projekt SunCable pomůže uspokojit rostoucí domácí i zahraničí poptávku po obnovitelné energii. Elektřinu má začít dodávat na počátku 30. let.
Projekt má během dvou fází vývoje dodávat až 6 gigawattů zelené elektřiny velkým průmyslovým zákazníkům v Darwinu a v Singapuru.
Projekt v červenci získal povolení od vlády severního teritoria a od tamního environmentálního úřadu. Společnost také jedná s energetickým regulátorem Singapuru o podmíněném schválení pro propojení kabelu, a s indonéskou vládou o výstavbě kabelu ve jeho vodách.
Singapur je tak na dobré cestě splnit plán, a to importovat až 4 GW nízkouhlíkové elektřiny do roku 2035. To bude představovat 30 procent celkové dodávky elektřiny v zemi v tomto roce.
Schválení přichází v době, kdy australská vláda zintenzivňuje projekty obnovitelné energie. Naopak opozice navrhuje stavět jaderné elektrárny, které by do roku 2050 nahradily ty uhelné. Jaderná energie je v Austrálii stále zakázána a doposud jediným průlomem v tomto usnesení je objednávka jaderných ponorek od Spojených států.
Zdroj: https://www.channelnewsasia.com/
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Austrálie.
Španělsko už 12 po sobě jdoucích měsíců dokázalo generovat více než 50 % elektřiny z obnovitelných zdrojů.
První ročník veletrhu [Kyushu] Semiconductor Industry Exhibition poskytl zúčastněným českým firmám jedinečnou příležitost prezentovat své technologie v blízkosti vznikajícího polovodičového clusteru. Polovodičový průmysl na ostrově Kjúšú přitom zažívá dynamický rozvoj díky zahájení výroby tchajwanské světové jedničky TSMC a jejích joint-venture partnerů Sony, Denso a Toyota.
Indonésie se snaží řešit svízelnou dopravu nejen v největším městě Jakartě, ale i v oblastech s velkou turistickou návštěvností. To se týká ostrova Bali, který se potýká s enormním zájmem turistů a s následky husté dopravy, která omezuje obyvatele i návštěvníky. Indonésie se rozhodla investovat do zavedení autonomního rychlého tranzitního systému (ART). Systém ART je již zaváděn a provozován v novém hlavním městě Nusantara.
Česká společnost Příhoda s.r.o. se zúčastnila veletrhu Big5 v Lagosu.