Stát Nový Jižní Wales (NSW) s ohledem na očekávané uzavření poslední uhelné elektrárny vnímá potřebu budování koordinovaných domácích energetických systémů jako zásadní. Způsobilým domácnostem a malým podnikům nabídne mezi 1600 a 2400 dolary na nákup solárních baterií.
Vládní strana laboristů Nového Jižního Walesu představila plán, který má zajistit, aby do roku 2035 mělo milion domácností a malých podniků kombinovaný solární a bateriový systém. Stát tak v očekávání, že bude uzavřený poslední uhelný zdroj, usiluje o podporu nových energetických zdrojů umístěných přímo u spotřebitelů.
Nová strategie pro spotřebitelskou energii vznikla na základě loňské rozsáhlé analýzy energetického sektoru a má za úkol podpořit výstavbu malých energetických zdrojů, čímž rozšíří kapacitu sítě tak, aby byla schopna zvládnout další nároky, jako jsou například elektrická vozidla.
Vláda se také inspiruje Jižní Austrálií, kdy finančními příspěvky bude motivovat obyvatele, aby se připojili k virtuálním elektrárnám (VPP). Cílem je do roku 2035 vybudovat z virtuálních elektráren zdroj elektrické energie ve výši 3,4 gigawattu a 10 GW do roku 2050.
Plán také počítá, že nabídne způsobilým domácnostem a malým podnikům mezi 1600 a 2400 dolary na nákup solárních baterií, a dále poskytne jednorázově 250 dolarů za připojení k virtuálním elektrárnám.
Stát s ohledem na očekávané uzavření poslední uhelné elektrárny v průběhu desetiletí vnímá jako zásadní potřebu budovat koordinované domácí energetické systémy, které budou moci ukládat solární energii pro použití v noci, ale také obchodovat s energií ze sítí.
Také Západní Austrálie vloni zahájila největší zkušební projekt s 500 zákazníky, kdy otestovala schopnost koordinovat větší množství energetických zdrojů ve prospěch zákazníků i energetické sítě.
Austrálie je světovým lídrem v solárních panelech na střechách, a stát věří, že tato strategie dá domácnostem a podnikům větší kontrolu nad energiemi.
Zdroj:
https://reneweconomy.com.au/
Zpracoval
tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Austrálie.
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.