Datum:19.03.2024
Průmyslový obor: Bižuterie, Design, Drobné zboží, bytové doplňky, kuchyňské potřeby, hračky, sportovní potřeby, Ostatní, Plasty a pryž, Textilní, oděvní a kožedělný průmysl
Teritoriální zaměření:
Brazílie - vlajka Brazílie

Brazilci loni obdrželi zásilky ze zahraničí za více než 1,2 miliardy dolarů

Brazilská vláda od srpna loňského roku osvobodila od cla zásilky pro konečné spotřebitele přicházející ze zahraničí. Tyto balíčky mohou mít hodnotu nejvíce 50 dolarů.

Daňový a celní úřad uvedl, že počet celních deklarací pro tento typ zásilek zažil raketový vzestup z 3,41 milionu v roce 2022 na 57,83 milionu v roce 2023.

Podmínkou pro tento typ importu je nákup u převážně nadnárodních on-line obchodníků, kteří provozují market place. Těmi jsou například Sinerlog, Aliexpress, Amazon nebo latinskoamerický Mercado Livre nebo čistě brazilský Magazine Luiza. Obchodníci musejí být pro tyto zásilky registrování u brazilského daňového a celního úřadu.

Ministerstvo ekonomie momentálně reviduje tento typ dovozu, neboť hledá možnosti jak snížit vysoký deficit federálního rozpočtu. Vnímá také tlak brazilských maloobchodníků, kterým tyto zásilky přivádějí konkurenci v podobě levného importovaného zboží hlavně z Číny a jihovýchodní Asie. Sdružení asociací maloobchodních prodejců totiž v únoru vydalo vícero prohlášení, ve kterých apelují na federální vládu a ministerstvo ekonomie, aby upravily legislativu a omezily tento typ dovozu do Brazílie.

Nabídka produktů pro konečné spotřebitele touto cestou může být pro české exportéry zajímavou možností, jak dostat své produkty na brazilský trh. V případě zájmu kontaktujte zástupce kanceláře CzechTrade Brazílie pro bližší informace.


Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie.

Zdroje: g1.globo.com, magazineluiza.com.br

Další aktuality