Vodík má zásobovat energií především nákladní dopravu.
Vláda kanadské provincie Britská Kolumbie podpoří projekt od společnosti HTEC, který plánuje výstavbu 20 vodíkových stanic – 18 v Britské Kolumbii a dvě v sousední Albertě. Projekt H2 Gateway stojí 900 milionů kanadských dolarů. Kanadská infrastrukturní banka poskytne HTEC úvěr 337 milionů dolarů na výstavbu vodíkových výroben a stanic.
Linky na výrobu vodíku elektrolýzou mají být postaveny ve městech Burnaby, Nanaimo a Prince George, další zařízení na zkapalnění 15 tun vodíku vzniklého jako vedlejší produkt má být vystaveno v North Vancouveru.
H2 Gateway projekt se liší od jeho předchůdců, protože cílí na průmysl těžké a středně těžké dopravy, pro který se pohon na elektrickou energii kvůli velikosti potřebných baterií nejeví reálný. HTEC usiluje o vytvoření ekosystému výroben a čerpacích stanic pro vodík, jenž má vytvořit poptávku po adopci vodíku jakožto pohonu v nákladní dopravě.
Projekt by má snížit emise o 133 tisíc tun ročně. Podle HTECu je hlavní výzvou rozšířit využití vodíku jako zdroje energie. Jeho finanční náročnost, budoucnost a rozsah adopce této technologie tak záleží především na ochotě kanadské vlády tento projekt podpořit.
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada (Calgary).
Zdroj: The Canadian Press.
Investice má posílit výkonnost, produktivitu a udržitelnost kanadského zemědělství.
Výstavba nové elektrické stanice umožní od roku 2030 napájet lodě z břehu na kontejnerových a automobilových terminálech v Göteborgu.
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.