Datum:13.11.2023
Průmyslový obor: Energetika
Teritoriální zaměření:
Velká Británie - vlajka Velká Británie

Britská konzervativní vláda chce rozšířit licence na těžbu ropy

Pokud zákon projde, budou se nové licence na těžbu v Severním moři udělovat každý rok.

Návrh nového zákona, který byl oficiálně představen v řeči jeho veličenstva krále Karla III. při slavnostním otevření nové zasedací sezony parlamentu, by zaručil udělování licencí na těžbu ropy a zemního plynu v Severním moři na každoroční bázi. Doposud bylo zvykem, že se licence udělovaly zhruba jednou ročně, ale jejich udělení nebylo ze zákona povinné a frekvence udělování se vzhledem k britským klimatickým závazkům postupně snižovala.

Pokud by nový zákon parlamentem prošel, bylo by každoroční udělování licencí ze zákona vyžadováno za podmínek, že by Spojené království dováželo více ropy a zemního plynu ze zahraničí, než kolik by pokryla domácí výroba, a pokud by lokální těžba generovala nižší emise než import. Přes tyto dodatečné požadavky s návrhem zásadně nesouhlasí opoziční Labouristé, kteří zákon označují za tendenční a poukazují na to, že jde proti britským zeleným závazkům.

Proti jsou klimatičtí aktivisté, ale i odborná veřejnost. V nedávném reportu samotná vládní komise pro klimatickou změnu rozšiřování licencí nedoporučila se slovy, že Spojené království bude i nadále potřebovat ropu a plyn, dokud nedosáhne uhlíkové neutrality, avšak to samo o sobě neospravedlňuje rozvoj nových nalezišť v Severním moři. Ekonomové zase upozorňují na fakt, že drobná lokální výroba nemá šanci ovlivnit ceny energií pro domácnosti, jak si kabinet od návrhu slibuje, jelikož ty se určují na světových trzích.

Zda návrh parlamentem projde zůstává otázkou, která se zodpoví v nejbližších měsících.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království a Irsko.
Zdroj: BBC.co.uk

Další aktuality