Datum:12.12.2023
Průmyslový obor: Automobilový průmysl
Teritoriální zaměření:
Velká Británie - vlajka Velká Británie

Bude celní přirážka na obchod s elektroauty mezi EU a Británií odložena na rok 2027?

Evropská komise přišla s návrhem odložit celní zatížení mezi EU a Spojeným královstvím o tři roky.

Celní přirážka ve výšce 10 % na obchod s elektrickými auty mezi EU a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska by se mohla odložit a místo roku 2024 začít platit až od roku 2027. Evropská komise přišla s tímto návrhem poté, co na ni apelovala britská vláda i výrobci vozidel na obou stranách Lamanšského průlivu.

Cla na elektroauta byla ve výši 10 % původně schválena v pobrexitových dohodách, zejména s cílem ochránit evropské automobilky od levných dovozů z Asie. Podmínkou bezcelní výměny mezi EU a Velkou Británií měl být minimálně 40% podíl lokální, tj. evropské, výroby na automobilu jako takovém a 30% místní podíl na bateriových sadách a komponentech. V momentální situaci ale nejsou britští ani evropští výrobci elektroaut schopni tomuto cíli dostát, a to zejména protože právě baterie dováží hlavně z Asie.

Komise navrhuje jednorázové prodloužení lhůty, aby výrobci měli čas vzpamatovat se z období slabšího vývoje, které způsobily pandemie Covid-19 i konflikt na Ukrajině.

Případná cla na elektroauta s dovezenými součástkami by měla platit od ledna 2027. Aby návrh vstoupil v platnost, musí ho schválit jednotliví zástupci členských zemích na následující schůzi.


Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království a Irsko.
Zdroj: BBC.co.uk

Další aktuality