Datum:09.02.2024
Průmyslový obor: Letecký průmysl, Software a ICT služby, Strojírenství - výroba strojů a techniky
Teritoriální zaměření:
Filipíny - vlajka Filipíny

Česko usiluje o širší spolupráci s Filipínami

Česká republika usiluje o větší spolupráci s Ministerstvem národní obrany a vyjadřuje podporu probíhajícímu programu na modernizaci ozbrojených sil Filipín.

Na začátku února se setkali na pracovní schůzce česká delegace, velvyslanec v Manile Karel Hejč a náměstkyně ministra národní obrany Irina Espina, aby diskutovali o vzájemné spolupráci obou zemí. Vrcholem setkání byl dialog o bezpečnostních výzvách, dodržování mezinárodního práva, zejména se zaměřením na mezinárodní námořní právo, a vyhlídkách na dlouhodobou spolupráci podle dohody o obranné spolupráci z roku 2017 a memoranda o porozumění z roku 2021 o spolupráci v oblasti obrany, průmyslu a logistiky mezi filipínským Ministerstvem národní obrany a naším Ministerstvem obrany.

Delegace zopakoval podporu České republiky při modernizaci filipínských sil a zdůraznila své obranné produkty, od ručních palných zbraní po různé obranné platformy. Velvyslanec Hejč rovněž vyjádřil zájem o spolupráci mezi vládami, prozkoumání společných výrobních ujednání a nabídku možnosti financovat potenciální projekty.

Obě strany se těší na 5. asijskou výstavu a konferenci o obraně a bezpečnosti, krizovém a katastrofálním managementu (ADAS) v září 2024. Ministerstvem národní obrany se zavázalo, že letos uspořádá 2. zasedání Společného obranného výboru.


Napsala zahraniční kancelář CzechTrade Filipíny.

Zdroj: PNA

Další aktuality