Datum:28.11.2023
Průmyslový obor: Ostatní
Teritoriální zaměření:
Velká Británie - vlajka Velká Británie

Co nový rozpočet napovídá o stavu britské ekonomiky?

Britský ministr financí Jeremy Hunt v tradičním podzimním prohlášení představil plány pro vládní příjmy a výdaje na nadcházející rok. Některé daně se budou snižovat, jako například národní (to je zdravotní) pojistné, zvýší se minimální mzda od dubna 2024 a o inflaci budou valorizováné sociální dávky. Občané si naopak připlatí na sociálním pojištění či na spotřební dani na tabákové výrobky.

Pro zahraniční čtenáře byla zajímavá část proslovu, ve které ministr představil stav britské ekonomiky a jeho prognózy do budoucna.

Letos je ve Spojeném království očekáván ekonomický růst o 0,6 %, v roce 2024 pak o 1,4 %. Inflace by podle předpovědi měla ke konci příštího roku klesnout na 2,8 % a dosáhnout 2% inflačního cíle v roce 2025.

Přestože se tyto hodnoty jeví příznivě, Británie by měla dosáhnout předpandemické životní úrovně až v roce 2028.

Vláda v prohlášení dále slíbila podporu 4,5 miliardy liber, která má nalákat investory do strategického průmyslu, včetně zelené energie či letectví. Dalších 500 milionů liber by pak mělo mířit na rozvoj umělé inteligence. Podpora byla přislíbena také na rozvoj investičních zón v britských regionech, které by měly podpořit daňové úlevy a dotace.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království a Irsko.
Zdroj: BBC.co.uk

Další aktuality