Datum:14.05.2024
Průmyslový obor: Ostatní
Teritoriální zaměření:
Rakousko - vlajka Rakousko

Diskuse o zavedení daně z bohatství v Rakousku nabývá na intenzitě

Nevládní organizace Attac navrhuje zavést progresivní daňový model pro zdanění bohatství. Stát tak ročně získá až 22 miliard eur na klíčové investice. Attac upozorňuje na výrazný trend bohatnutí rakouských miliardářů, což vyvolává obavy z narůstající nerovnosti a koncentrace bohatství ve společnosti. Diskuze o zdanění bohatství vyvolává rozporuplné reakce. Někteří vidí v zavedení daně příležitost dosáhnout větší sociální spravedlnosti, zatímco jiní varují před negativními dopady na ekonomiku a zaměstnanost.

Nezisková organizace Attac doporučuje v Rakousku zavést progresivní zdanění majetku, který přesahuje přes pět milionů eur. Návrh má pomoci státu zajistit dodatečné finanční prostředky na důležité oblasti, jako jsou ochrana klimatu, vzdělání nebo zdravotnictví. Právě tato daň by mohla do státního rozpočtu přinést až 22 miliard eur ročně. 

Attac zároveň upozorňuje na alarmující růst bohatství rakouských miliardářů. To u těch nejbohatších rostlo od roku 2002 v průměru o více než dvacet procent ročně. Organizace dále předpovídá, že v budoucnu bude trend pokračovat, a že majetek deseti nejbohatších Rakušanů se v příští dekádě ztrojnásobí. Tím narůstá nerovnost v rakouské společnosti. 

Koncentrace bohatství je přitom v Rakousku již teď vyšší než v jiných západoevropských zemích. Bohatství jeho majitelům poskytuje ekonomickou i politickou moc bez demokratické kontroly, například formou lobbingu, vlastnictví médií nebo v krajním případě korupce.

V případě zavedení progresivního zdanění majetku by se podíl daně z bohatství na daňových příjmech zvýšil ze současných 1,4 % na zhruba 11 %. Srovnatelných hodnot přitom dosahují USA nebo Spojené království.

Zavedení progresivní daně z bohatství nepodporují všichni. Zatímco někteří daň vnímají jako prostředek k dosažení větší sociální spravedlnosti, jiné studie varují před negativními dopady na ekonomiku a zaměstnanost. Průmyslově orientovaný výzkumný institut Eco Austria došel k závěru, že zavedení daně by výrazně oslabilo Rakousko jako místa pro podnikání a ohrozilo až 20 000 pracovních míst.


Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
Zdroj: Derstandard.at

Další aktuality