Datum:13.02.2024
Průmyslový obor: Ostatní
Teritoriální zaměření:
Ukrajina - vlajka Ukrajina

EBRD poskytla Ukrajině v roce 2023 rekordních 2,1 miliardy eur

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) je největší institucionální investor na Ukrajině а po ruské invazi v roce 2022 podstatně zvýšila investice v zemi. Svého cíle, tedy poskytnou Ukrajině tři miliardy eur, dosáhla již v prosinci 2023. Očekává se, že investice do válkou zasažené Ukrajiny budou pokračovat ve výši přibližně 1,5 miliardy eur ročně.

V letech 2022 a 2023 se EBRD podařilo získat pro Ukrajinu téměř 1,6 miliardy eur z dárcovských fondů. Kromě významných příspěvků od jednotlivých dárců včetně Kanady, Norska, Španělska a Nizozemska poskytla téměř polovinu dárcovských zdrojů Evropská unie.

V roce 2023 banka vyčlenila jednu miliardu eur do soukromého sektoru, z toho 600 milionů eur na půjčky prostřednictvím partnerských finančních institucí na Ukrajině a 400 milionů eur do Programu pro usnadnění obchodu (Trade Facilitation Programme – TFP).

EBRD se na Ukrajině soustředí na investice do infrastruktury, potravinové bezpečnosti, obchodu, podpory soukromého sektoru a také významně do energetické bezpečnosti. Díky tomu byla poskytnuta půjčka ve výši 200 milionů eur ukrajinskému plynárenskému subjektu Naftogaz na vybudování strategické zásoby plynu pro zimní topnou sezónu. Dále byla poskytnuta půjčka 150 milionů eur na podporu energetické bezpečnosti pro společnost Ukrenergo.

V jiných oblastech se banka zaměřila na iniciativy zaměřené na rozvoj ukrajinských kapitálových trhů, posílení zemědělství a zvýšení podpory investic do infrastruktury země. Z toto se uskutečnilo 49 projektů, z nichž 90 procent bylo v soukromém sektoru. Rovněž se uskutečnilo 201 transakcí v rámci Programu pro usnadnění obchodu (TFP).

EBRD také pomáhá Ukrajině se připravit na efektivní využití rozsáhlého financování, které bude v průběhu rekonstrukce probíhat. Spolu s Evropskou investiční bankou a Světovou bankou pomáhá místním ministerstvům a agenturám budovat institucionální kapacitu a poskytuje technickou pomoc pro Státní agenturu pro obnovu a rozvoj infrastruktury Ukrajiny.

Kromě financování EBRD podporuje reformní úsilí Ukrajiny, což je zásadní nejen k uvolnění dalších investic ze soukromého sektoru, ale také pro směřování Ukrajiny do Evropské unie.


Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Ukrajina (Lvov).

Zdroj: https://ebrd.com/ukraine

Další aktuality