Datum:16.04.2024
Průmyslový obor: Ostatní
Teritoriální zaměření:
Spojené arabské emiráty - vlajka Spojené arabské emiráty

Ekonomika SAE poroste nejrychleji ze zemí v GCC

Mezinárodní měnový fond předpovídá, že růst v regionu Perského zálivu dosáhne v roce 2024 v průměru 2,4 %. Ekonomika SAE, podpořená silným výkonem v neropných odvětvích, poroste nejrychleji v regionu.

Ekonomika SAE by měla letos vykázat silný výkon v neropných odvětvích a vzrůst o 4,0 %, což je zlepšení oproti lednovému průzkumu, kdy růst činil 3,8 %. Vzhledem k tomu, že se v letošním roce neočekává výrazné zvýšení cen ropy, ekonomové předpovídají slabší růst saúdskoarabské ekonomiky závislé na ropě. Nejnovější průzkum agentury Reuters předpovídá, že saúdská ekonomika v roce 2024 vzroste o 1,9 %, což je pokles oproti 3,0 % v lednovém průzkumu.

Mezinárodní měnový fond předpovídá, že růst v regionu Perského zálivu v roce 2024 dosáhne v průměru 2,4 %, což je o něco méně než 2,5 %, jak předpovídá průzkum agentury Reuters. Světový ekonomický výhled od MMF předpovídá pro rok 2025 růst HDP o 4,2 % oproti 3,5 % pro rok 2024 a 3,4 % pro loňský rok. „V postpandemické éře je ekonomika SAE poháněna především důvěrou v její politiku, přitahováním talentů a přímých zahraničních investic z celého světa do klíčových odvětví, zejména do odvětví nemovitostí, cestovního ruchu a maloobchodu. Růst ekonomiky navíc podporují i vysoké ceny ropy,“ poznamenal MMF.

Nejnovější zpráva Economic Insight pro Blízký východ, kterou na objednávku ICAEW vypracovala společnost Oxford Economics, předpokládá v roce 2024 zpomalení růstu v zemích Perského zálivu, protože těžba ropy se stále snižuje. Prognóza růstu v zemích GCC byla snížena na 2,7 % z 3,9 % před třemi měsíci, přičemž se očekává, že v Saúdské Arábii a SAE budou hnacím motorem růstu neenergetická odvětví. Přestože energetický sektor vyvíjí tlak na hospodářský růst v zemích okolo Perského zálivu, očekává se, že silný neenergetický výkon bude tento dopad částečně kompenzovat. Narušení lodních tras přes Rudé moře a Suezský průplav však zvýšilo náklady na dopravu a suroviny, což naznačuje možnou ztrátu dynamiky v nadcházejících měsících.

Přední světová ratingová agentura S&P Global Ratings odhaduje, že hospodářský růst SAE podpoří vyšší produkce ropy a podpora neropných odvětví. Neropný HDP pravděpodobně nadále poroste díky výkonnosti v pohostinství, nemovitostech a u finančních služeb. Inflace se má v regionu letos pohybovat v rozmezí od 1,3  do 2,8 %, přičemž nejnižší bude v Bahrajnu a nejvyšší v Kuvajtu. V Saúdské Arábii se letos očekává průměrná inflace 2,0 %, v SAE a Kataru se předpokládá míra inflace 2,4 %.


Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené arabské emiráty.

Zdroj: Khaleej Times

Další aktuality