Equinor, nergetický gigant z Norska, udržuje vysokou produkci a zároveň se zaměřuje na drastické snížení emisí.
Podle čerstvé zprávy dosáhly dodávky pro projekty a provoz na norské pevninské plošině v roce 2023 částky přes 134 miliard norských korun, přičemž 94 % této částky fakturovali norské firmy. Equinor, hlavní norský producent ropy a plynu, plánuje pokračovat v produkci přibližně 1,2 milionu barelů denně až do roku 2035 a zároveň se zavazuje snížit emise o polovinu do roku 2030 v souladu s Pařížskou dohodou.
Nová zpráva, kterou vypracovala Kunnskapsparken Bodø, ukazuje, že Equinor nejen udržuje vysokou úroveň aktivit v Norsku, ale také podporuje rozvoj norského průmyslu. V roce 2023 vzniklo díky Equinoru 81 500 pracovních míst, přičemž největší růst byl zaznamenán v oblasti průzkumu. Společnost zároveň pokračuje v projektech zaměřených na elektrifikaci a snižování emisí, které by měly do budoucna přispět ke snížení uhlíkové stopy.
Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Skandinávie.
Zdroj: https://www.equinor.com/
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.