Finská společnost Posiva zahájila klíčové testování svého zařízení pro trvalé uložení použitého jaderného paliva.
Posiva, která je zodpovědná za správu jaderného odpadu ve Finsku, spustila testovací fázi ve svém zařízení Onkalo, které je určené pro trvalé uložení vyhořelého jaderného paliva. Test bude trvat několik měsíců a má ověřit funkčnost celého systému před tím, než bude do zařízení skutečně umístěno použité palivo. V rámci testu budou čtyři kapsle umístěny do osm metrů hlubokých děr v 70 metrů dlouhém tunelu. Ten bude následně naplněn bentonitovou směsí a uzavřen betonovou zátkou. Součástí testu je také simulace návratu poškozené kapsle na povrch.
Posiva, která vlastní finské jaderné společnosti Fortum a TVO, začala s výstavbou Onkalo již v roce 2016. Testování je klíčovým krokem v procesu přípravy na skutečné uložení jaderného odpadu a má za úkol zajistit, že všechny komponenty a systémy fungují podle plánovaných postupů. Jak uvedl Kari Osara, produkční ředitel Posiva, testování je příležitostí k učení a prokázání kapacity organizace. Výsledky testování budou zásadní pro získání konečného povolení k provozu od finské vlády a dozorného orgánu STUK.
Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Skandinávie.
Zdroj: https://www.posiva.fi/
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.