Francie čelí novým americkým clům, které budou mít vliv na její klíčová exportní odvětví. Prezident Emmanuel Macron po jednání s představiteli zasažených sektorů vyzval k jednotné evropské reakci.
Francie, stejně jako zbytek Evropy, čelí novým clům ze strany Spojených států, které se dotýkají pro ni zcela zásadních exportních odvětví – od letectví přes luxusní zboží až po alkoholické nápoje. Prezident USA Donald Trump ve středu 2. dubna podepsal dekret, který zavádí plošná cla ve výši minimálně 10 % na veškerý dovoz do Spojených států a 20 % na produkty pocházející z Evropské unie.
Prezident Emmanuel Macron v reakci na to ve čtvrtek jednal se zástupci nejvíce dotčených sektorů. Schůzky se zúčastnili například zástupci leteckého, kosmetického, textilního, vinařského a lihovarnického průmyslu. Nechyběli ani představitelé společností jako Airbus nebo LVMH. Po jednání francouzský prezident vyzval k jednotné evropské reakci a zároveň apeloval na zvážení přerušení investic v USA.
Zdroj: leparisien.fr
Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechTrade Francie
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.