Francie čelí novým americkým clům, které budou mít vliv na její klíčová exportní odvětví. Prezident Emmanuel Macron po jednání s představiteli zasažených sektorů vyzval k jednotné evropské reakci.
Francie, stejně jako zbytek Evropy, čelí novým clům ze strany Spojených států, které se dotýkají pro ni zcela zásadních exportních odvětví – od letectví přes luxusní zboží až po alkoholické nápoje. Prezident USA Donald Trump ve středu 2. dubna podepsal dekret, který zavádí plošná cla ve výši minimálně 10 % na veškerý dovoz do Spojených států a 20 % na produkty pocházející z Evropské unie.
Prezident Emmanuel Macron v reakci na to ve čtvrtek jednal se zástupci nejvíce dotčených sektorů. Schůzky se zúčastnili například zástupci leteckého, kosmetického, textilního, vinařského a lihovarnického průmyslu. Nechyběli ani představitelé společností jako Airbus nebo LVMH. Po jednání francouzský prezident vyzval k jednotné evropské reakci a zároveň apeloval na zvážení přerušení investic v USA.
Zdroj: leparisien.fr
Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechTrade Francie
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Turecko zprovoznilo nové elektrárny zaměřené převážně na obnovitelné zdroje energie. Cílem je posílit energetickou soběstačnost a snížit závislost na dovozu.