Datum:20.03.2024
Průmyslový obor: Software a ICT služby
Teritoriální zaměření:
Česká republika - vlajka Česká republika

Google v nástroji Gemini omezuje odpovědi na předvolební dotazy. Obává se šíření dezinformací

Americký technologický gigant Google začal na svém chatbotu s umělou inteligencí Gemini omezovat dotazy týkající se voleb. Omezení se vztahuje na země, kde se konají volby. Google tak zabráňuje šíření dezinformací a možnému zneužití služby skrze nepřesné nebo zavádějící odpovědi. Zatím byla omezení zavedena v USA, Indii a dalších zemích s nadcházejícími volbami.

V případech, kdy se uživatelé dotazují na politické strany, kandidáty nebo politiky, Gemini reaguje přednastavenou zprávou, ve které uvádí, že se stále učí, jak na tyto otázky odpovídat. Uživatelům doporučuje využít vyhledávač Google.

Tento update přichází v době, kdy Indie vydala doporučení pro technologické firmy, aby si před spuštěním nových modelů umělé inteligence získaly schválení od vlády. Doporučení vychází z předchozí kontroverze ohledně Gemini, kdy nástroj reagoval na dotaz ohledně indického premiéra Narendry Modi a jeho politických kroků spojovaných s možným fašismem. Náměstek indického ministra IT Rajeev Chandrasekhar to označil za přímé porušení pravidel IT z roku 2021.

Zatím není jasné, zda Google zruší omezení na Gemini po skončení voleb a zda tato omezení budou rozšířena i do dalších zemí, nicméně další podrobnosti o nasazení těchto omezení a plánech Googlu ohledně budoucnosti Gemini jsou očekávány.


Zdroj: Tech Crunch

Zpracoval tým sdílené kanceláře CzechTrade a CzechInvest USA v San Francisku.

Další aktuality