Státní elektroenergetická společnost HEP vyhlásila veřejnou soutěž v hodnotě 125 tisíc eur na zkoumání potenciálu pro výstavbu nových větrných elektráren v Chorvatsku.
Příležitosti se budou prověřovat v určitých kontinentálních regionech a ve všech pobřežních oblastech. Předmětem průzkumu budou především oblasti v okruhu 20 kilometrů kolem stávajících vodních elektráren RHE Velebit, HE Vinodol, HE Zakučac, HE Orlovac a HE Senj, kvůli možnosti snadnějšího připojení na elektroenergetickou síť.
Jak je patrné z projektové dokumentace zveřejněné v půlce prosince na e-oznámení veřejných zakázek, v první fázi projektu se plánuje analýza případných lokalit pro rozvoj větrných elektráren. Potenciál pro větrné elektrárny se zkoumá i ve východním Chorvatsku, ačkoli rychlost větru není stejná jako v Dalmácii. Nicméně na východě Chorvatska je jednodušší připojení na síť, snadnější doprava větrných turbín a nižší stavební náklady.
Na těchto lokalitách se plánuje využití nejmodernějších technologií, jako jsou větrné turbíny s výškou osy rotoru přes 125 metrů a průměru přes 170 metrů. Průzkum zahrnuje analýzu větrného potenciálu na základě dostupných dat, územní plánování, zohlednění vlastnických vztahů, ekologických sítí, lesů, kulturního dědictví, dalších relevantních prvků, ale také modelování větru včetně odhadu výroby elektrické energie.
Celý projekt by měl trvat šest měsíců. Termín pro podání nabídky je 7. ledna 2025.
Připravil kolektiv zaměstnanců zahraniční kanceláře CzechTrade Chorvatsko a Slovinsko
Zdroj: SEEbiz
Investice má posílit výkonnost, produktivitu a udržitelnost kanadského zemědělství.
Výstavba nové elektrické stanice umožní od roku 2030 napájet lodě z břehu na kontejnerových a automobilových terminálech v Göteborgu.
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.