Společnost IBM oznámila, že uzavře většinu svých výzkumných a vývojových aktivit v Číně, což povede k propuštění více než 1000 zaměstnanců. Potvrzuje tak rostoucí trend přesunu aktivit amerických firem z této země.
Tento vývoj je součástí širšího trendu amerických společností, které přesouvají některé své aktivity z druhé největší ekonomiky světa a ukazují tak na stále rostoucí napětí mezi Washingtonem a Pekingem.
IBM není jediná významná firma, která se v poslední době rozhodla pro tento krok. V květnu například Microsoft nabídl přesun stovkám čínských zaměstnanců, kteří pracují na cloudových technologiích a umělé inteligenci, do jiných zemí. Tento trend je způsoben omezeními přístupu Číny k citlivým technologiím ze strany USA v souvislosti s obavami o národní bezpečnost.
IBM zároveň čelila tvrdé konkurenci od čínských rivalů, kteří těží z vládních nařízení podporujících domácí poskytovatele technologií. Prodeje IBM v Číně klesly v roce 2023 téměř o 20 %, což také přispělo k rozhodnutí omezit přítomnost v zemi. Tento krok je součástí širšího úsilí IBM o zlepšení finančních výsledků prostřednictvím snižování počtu zaměstnanců v různých regionech.
Uzavření výzkumných a vývojových aktivit v Číně je tak další kapitolou v obchodním soupeření mezi USA a Čínou. Z tohoto vývoje mohou do značné míry těžit další země, které jsou z pohledu vývozu technologií pro Spojené státy přiměřeně bezpečné. Příkladem je přesun části dodavatelského řetězce společnosti Apple do Indie, případně přesun části aktivit společnosti DELL do Mexika a Vietnamu.
Zdroj: FT.com
Autor: Zahraniční kancelář CzechTrade a CzechInvest USA v New Yorku.
Investice má posílit výkonnost, produktivitu a udržitelnost kanadského zemědělství.
Výstavba nové elektrické stanice umožní od roku 2030 napájet lodě z břehu na kontejnerových a automobilových terminálech v Göteborgu.
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.