Datum:23.01.2024
Průmyslový obor: Energetika
Teritoriální zaměření:
Indie - vlajka Indie

Indická vláda plánuje instalovat solárních panely do 10 milionu domácností

Premiér Naréndra Módí oznámil zahájení programu Pradhanmantri Suryodaya Yojana (PSY), jehož cílem je instalovat střešní solární systémy v 10 milionech domácností po celé zemi.

Premiér uvedl, že tento program nejen sníží účty za elektřinu chudým a střední třídě, ale také zajistí soběstačnost Indie v oblasti energetiky. Premiér Módí vyzval úředníky, aby zahájili masivní celostátní kampaň pro mobilizaci spotřebitelů v segmentu domácností k masovému využívání střešních solárních panelů. 

Indická centrální vláda implementuje národní program, který poskytuje finanční podporu ve výši 40 % investičních nákladů na instalaci střešních solárních panelů. Program měl ambiciózní cíl vygenerovat 100 GW solární energie do roku 2022. S blížícím se termínem však bylo zřejmé, že Indie cílů nedosáhne.

Do roku 2022 se v zemi vyrobilo pouze 63,3 GW solární kapacity. Solární energie hraje klíčovou roli v indickém úsilí o výrobu 500 GW obnovitelné energie do roku 2030. Je důležitým prvkem v úsilí země o snížení závislosti na fosilních palivech a v boji proti změně klimatu. 

Jak přesně se nový plán Pradhanmantri Suryodaya Yojana bude lišit od již probíhajícího národního programu a jaké budou podmínky pro konečné uživatelé zatím není jasné. V každém případě Indie je o krok blíž k energetické samostatnosti. 


Zdroj: https://economictimes.indiatimes.com/ 

Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechTrade Indie (Bengalúru). 
Další aktuality