Datum:26.08.2024
Průmyslový obor: Letecký průmysl
Teritoriální zaměření:
Indie - vlajka Indie

Indie plánuje vlastní vesmírnou stanici a přistání na Měsíci

Indie není ve výzkumu a objevování vesmíru žádným nováčkem. Indian Space Research Organisation (ISRO) od svého založení v roce 1969 provedla řadu vesmírných misí včetně startů družic, zúčastnila se lunárních a meziplanetárních misí a vývoje nosných raket a vypustila 432 zahraničních družic.

Jednou z nejúspěšnějších indických misí je pokus o přistání Chandrayaan-2 na Měsíci v roce 2019. I přesto, že první pokus o přistání na Měsíci se nepodařil, následovala v roce 2023 mise Chandrayaan-3, při níž lunární modul Vikram úspěšně přistál poblíž jižního pólu Měsíce. ISRO letos vypustila solární sondu Aditya-L1, jež slouží jako sluneční observatoř v Lagrangeově bodě L1 a satelit XPoSat pro zkoumáni polarizace rentgenového záření z vesmírných objektů.

Posilněna úspěchy indická vláda vyhlásila program Space vision 2047, podle kterého do roku 2035 zprovoznění stanici Bharatiya Antariksha (BAS) a do roku 2040 na Měsíci přistanou indičtí astronauti. Tímto se rozšíří na vlastní vědecké aktivity Indie na palubě vlastní vesmírné stanice, což povede k dalšímu průzkumu Měsíce a dalších oblastí.

SoučástiSpace Vision 2047 je třídenní mise Gaganyaan, která by měla být prvním indickým letem do vesmíru s posádkou a vynesla by tři astronauty na oběžnou dráhu ve výšce 400 km nad Zemí. Indie má v úmyslu uskutečnit zkušební let bez posádky ještě letos. V roce 2026 by ISRO mělo vyslat své astronauty čímž  by se Indie stala čtvrtou zemí, která samostatně vyslala člověka do vesmíru.

Kromě mise Gaganyaam, ISRO plánuje v roce 2025 misi Shukrayaan tj. vypuštění sondy na oběžnou dráhu Venuše za účelem studia její atmosféry; v roce 2026 je v plánu druhá meziplanetární mise k Marsu. V roce 2028 bude následovat Chandrayaan-4, tj. návrat vzorků z Měsíce. Mezi lety 2028 až 2035, ISRO plánuje zprovoznění  již zmíněné í stanice Bharatiya Antariksha (BAS), která by měla vážit 20 tun a udržovat se na oběžné dráze přibližně 400 kilometrů nad Zemí. 

ISRO také pomáhá zvýšit účast soukromých subjektů včetně spolupráce s NASA, vzdělávacími institucemi a startupy. Dle ministryně financí indická kosmická ekonomika vzroste v příštím desetiletí z 8 miliard dolarů na 44 miliard dolarů.


Zpracoval tým CzechTrade Indie (Bengalúru)

Zdroj: https://swarajyamag.com/

Další aktuality