Datum:11.03.2024
Průmyslový obor: Ostatní
Teritoriální zaměření:
Indie - vlajka Indie

Indie podepsala dohodu o volném obchodu se státy EFTA

V neděli 10. března podepsala Indie obchodní dohodu se státy European Free Trade Association (EFTA), toje Islandem, Lichtenštejnskem, Norskem a Švýcarskem. Dohoda přinese investice ve výši 100 miliard dolarů v období příštích pěti let. EFTA si klade za cíl vytvoření společných podniků, které Indii pomohou diverzifikovat export z Číny.

Ministr obchodu a průmyslu Piyush Goyal uvedl, že z investičního závazku této dohodu budou těžit farmaceutický průmysl, strojírenství, strojírenství a chemický průmysl, které se spoléhají na import. Nicméně, aby se tyto přímé zahraniční investice uskutečnily, musí nominální hrubý domácí produkt Indie v příštích 15 letech růst přibližně o 9,5 %.

Díky dohodě bude výrazně posílena pozice států EFTA na indickém trhu, stejně tak indických společností v působících těchto státech. Například Švýcarsko, které je největším obchodním partnerem Indie mezi zeměmi EFTA, se rozhodlo od 1. ledna 2024 zrušit dovozní cla na veškeré průmyslové zboží. Indie přislíbila snížit cla na nulu u 80-85 % zboží ze zemí EFTA, a zároveň získat bezcelní přístup na trh pro téměř 99 % zboží, včetně rýže. Obě strany vyloučily z celních úlev většinu zemědělských a mléčných výrobků, aby ochránily své zemědělce.

Indie odmítla snížit účinná cla na zlato, šperky, mléčné výrobky, sýry a automobily. Přibližně 82 % indického dovozu ze zemí EFTA, zejména ze Švýcarska, tvoří zlato. Indie souhlasila pouze se snížením vázané sazby na zlato ze 40 % na 39 %, zatímco uplatňovaná sazba již nyní činí 15 %.

Premiér Naréndra Módí označil dohodu o volném obchodu za přelomový okamžik pro obě strany: „Dohoda symbolizuje společný závazek k otevřenému, spravedlivému a rovnému obchodu a k růstu a zaměstnanosti mladých lidí. Vedoucí postavení zemí EFTA v oblasti inovací a výzkumu a vývoje v různých oblastech otevírá dveře pro spolupráci."


Zdroj: https://www.business-standard.com/

Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechTrade Indie (Bengalúru).

Další aktuality