Datum:25.03.2024
Průmyslový obor: Energetika, Hutní výroba, Služby, Software a ICT služby, Stavebnictví a stavební materiály
Teritoriální zaměření:
Ukrajina - vlajka Ukrajina

Investice ze zahraničí se vrací na Ukrajinu

V loňském roce dosáhly mezinárodní investice na Ukrajinu 1,2 miliardy dolarů. O rok dříve to bylo pouhých 500 milionům dolarů.

V roce 2023 investovalo do ukrajinské ekonomiky 43 mezinárodních společností. Mezi nimi jsou například Bayer (65 mil. dolarů), Carlsberg (40 mil. dolarů) nebo CEMARK (30 mil.dolar). Zahraniční společnosti nejčastěji investují do projektů IT, obrany a zemědělství.

Společnost Baykar, která vyrábí drony Bayraktar TB2, v září 2023 oznámila svou připravenost investovat 100 milionů dolarů do výstavby místní továrny, servisního centra a centrály v Kyjevě. Výstavba továrny začala letos v únoru a má být dokončena za 12 měsíců. 

Ministerstvo ekonomiky Ukrajiny vyvíjí mechanismy na podporu investorů a ke zmírnění investičních rizik, souvisejících s válečným stavem. Vláda spolupracuje s mezinárodními organizacemi a exportními úvěrovými agenturami.

Ministerstvo identifikovalo pět klíčových odvětví s největšími investičními příležitostmi. Jsou jimi energetika, doprava a logistika, zemědělství, zelená metalurgie a výroba kritických materiálů. Tato odvětví se významně podílejí na hospodářském růstu Ukrajiny, přičemž mají potenciál globálního růstu. Zároveň vyžadují náhradu za zničené výrobní kapacity.


Zpracoval tým pracovníků kanceláře CzechTrade Ukrajina (Kyjev).

Zdroj: https://interfax.com.ua

Další aktuality