Datum:31.12.2023
Průmyslový obor: Energetika, Ostatní
Teritoriální zaměření:
Itálie - vlajka Itálie

Itálie je druhým největším instalátorem tepelných čerpadel v Evropě

V roce 2022 byly v Evropě nainstalovány tři miliony tepelných čerpadel, z nichž 520 tisíc jenom v Itálii.

V Evropě je využívání tepelných čerpadel čím dál populárnější. Není tomu ani jinak na italském trhu. Tato zelená technologie, kterou si pro zahřátí svého domova vybírá stále více Italů, se stává populárnější i díky vládním pobídkám, jež stimulují jejich prodej.

Podle údajů Politecnico di Milano byly v roce 2022 prodány v Evropě na tři miliony tepelných čerpadel s meziročním růstem o 800 tisíc jednotek. Šestina instalovaných čerpadel - asi 520 tisíc jednotek – připadá na italský trh. Itálie je tak druhým evropským trhem za Francií, která instalovala 626 tisíc jednotek. V Evropě představují tepelná čerpadla 35 % ročního prodeje v sektoru vytápění.

Předpokládá se, že trh s tepelnými čerpadly dosáhne do roku 2030 velmi významných objemů. Iinstalovaná zásoba vzroste na 60 milionů jednotek a očekávané objemy se rovnají 50 miliardám eur. Sektor vytápění je historicky důležitým sektorem pro italskou ekonomiku. Bude tedy klíčové, aby Itálie vypracovala strategii, jak za pomoci státní podpory podpořit místní průmyslové odvětví tak, aby efektivně transformovali výrobu klasických kotlů na tepelná čerpadla.


Zdroj: Il Sole 24 Ore
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Itálie. 

 

Další aktuality