Datum:02.02.2024
Průmyslový obor: Investiční celky, Ostatní
Teritoriální zaměření:
Itálie - vlajka Itálie

Italská skupina Eneron postaví nový závod na výrobu vodíku

Závod má vyrůst v provincii Catania na Sicílii a skupinu by měl vyjít na 14 milionů eur. Jeho výrobní kapacita má dosáhnout 850 tisíc tun vodíku ročně.

Závod má mít kapacitu 10 MW a má být vystaven v průmyslové oblasti Belpasso v provincii Catania na Sicílii. Skupina je již aktivní na území Sicílie prostřednictvím dceřiné společnosti Onda Più. Další dceřiná společnost Energit má sídlo na Sardinii. Výroba vodíku a kyslíku má dobře zavedený referenční trh s různými aplikacemim, například ve zdravotnictví.

Uvedení elektrárny do provozu je naplánováno na konec roku 2025 nebo nejpozději na první měsíce roku 2026. Volba místa pro výstavbu závodu byla strategická. Průmyslová oblast Belpasso byla shledána vhodnou jak pro dostupnost dostatečných vodních zdrojů, tak pro přítomnost důležité energeticky náročné průmyslové činnosti, která by tak mohla přijímat vyrobený zelený vodík přímo bez dalšího zpracování. Další vhodnou metodou distribuce ke konečnému uživateli budou tankery pro plyn v kapalné formě.

Luigi Martines, CEO skupiny Eneron, vyzdvihuje atraktivitu italského trhu pro výrobu zeleného vodíku, jelikož má kapilární a rozsáhlou distribuční síť plynu, kterou by v následné fázi bylo možné využít také k přivedení zeleného vodíku až ke konečnému uživateli. Navíc Itálie hodlá do roku 2030 investovat 10 miliard eur do instalace elektráren, které zabezpečí dalších 5 GW z obnovitelných zdrojů.  


Zpracoval kolektiv autorů zahraniční kanceláře CzechTrade Itálie.
Zdroj: Il Sole 24 Ore

Další aktuality