Datum:14.03.2024
Průmyslový obor: Letecký průmysl
Teritoriální zaměření:
Itálie - vlajka Itálie

Italský výrobce letadel Leonardo vyvíjí novou generaci konvertoplánů

Po jeho boku bude stát americký výrobce Bell. Toto partnerství by tak mohlo pomoci i s propagací letounů Leonardo na americkém trhu.

Bell a Leonardo podepsaly memorandum o porozumění k možnostem spolupráce v oblasti technologií sklápěcích rotorů pro NATO Next Generation Rotorcraft Capability Programme (NGRC).

Globální lídři v oblasti designu, konstrukce a podpory komerčních a vojenských letadel s rotačními křídly, Bell a Leonardo, sdílejí desítky let dlouhou historii průmyslové spolupráce v oblasti tradičních vrtulníků a technologie sklopných rotorů.

Leonardo se ujme vedení programu a Bell bude působit jako podpora. V rámci programu NGRC vyvíjejí evropští členové NATO Francie, Německo, Řecko, Itálie, Nizozemsko a Velká Británie nové rotorové letadlo se středním zdvihem.

Leonardo vyrábí AW609, což je víceúčelový letoun schopný kombinovat rychlost, dolet a výšku typickou pro turbovrtulové letadlo se schopností vertikálního vzletu a přistání vrtulníku. AW609 má přetlakovou kabiny, která umožňuje let ve vysokých nadmořských výškách a nad povětrnostními podmínkami.

Další krokem je spolupráce při propagaci naklápěcího letadla AW-609 na americkém vládním trhu a otevření druhé fáze italské obranné studie, Next Generation Fast Helicopter (NGFH).


Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Itálie.
Zdroj: Leonardo, Rivista Italiana Difesa

Další aktuality