Datum:15.01.2024
Průmyslový obor: Ostatní
Teritoriální zaměření:
Brazílie - vlajka Brazílie

Jak si vede brazilská ekonomika?

Rok 2023 byl prvním rokem socialistického prezidenta Luly ve funkci a přinesl vezkrze pozitivní vývoj brazilské ekonomiky.

Schválení první části daňové reformy brazilským kongresem, navýšení minimální mzdy, udržení inflace v rozumných mezích a nenavýšení tempa zadlužování státu jsou úspěchy socialistického kabinetu prezidenta Luize Inácie Lula da Silvy v prvním roce působení.

Samotný vývoj ekonomiky a předběžné výsledky za minulý rok také pozitivně překvapily většinu analytiků. Začátkem minulého roku byl očekávaný HDP brazilské ekonomiky pro rok 2023 mírně pod jedním procentem, přesněji 0,8 %, a odhadovaná roční inflace pak ve výši 5,31 %. Předběžné výsledky zveřejněné v druhém lednovém týdnu roku 2024 ukazují růst HDP o 2,92 % a inflaci 4,46 %. Úroková sazba centrální banky na konci roku 2023 pak byla 11,75 %, místo předpokládaných 12,25 %.

Výhled pro růst brazilské ekonomiky v roce 2024 je stále pozitivní, avšak ekonomové i centrální banka očekávají zpomalení růstu HDP na 1,5 % a inflaci ve výši 3,9 %.

Jedna z hlavních výzev pro vládu je opětovné nepřekročení výdajových stropů státního rozpočtu a také schválení druhé části daňové reformy. Dalším důležitým mezníkem může být pokročení v ratifikaci dohody mezi sdružením Mercosul a EU, které v minulém roce i přes mnohá jednání doznalo posunu, ale finální ratifikace a zavedení jsou daleko.


Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie.

Zdroje: g1.globo.com, cnnbrasil.com.br, ibge.gov.br

Další aktuality