Datum:19.02.2024
Průmyslový obor: Ostatní
Teritoriální zaměření:
Japonsko - vlajka Japonsko

Japonské HDP oslabilo i v posledním čtvrtletí loňského roku

Hospodářství Japonska mezi říjnem až prosincem meziročně oslabilo o 0,4 %. Na postu třetí největší světové ekonomiky jej tak vystřídalo Německo.

Výkon japonské ekonomiky poklesla druhý kvartál v řadě, a to navzdory predikcím odborníků, kteří počítali s 1,1% růstem. Ani 11% růst objemu exportu, jehož hodnoty v posledních měsících díky slabému jenu dosahují rekordních hodnot, tak nedokázal vykompenzovat slabé meziroční výsledky podnikových investic (pokles o 0,3 %) a soukromé spotřeby (pokles o 0,9 %).

Celkově sice japonské HDP za rok 2023 ve srovnání s předchozím kalendářním rokem vzrostlo o 1,9 %. Při nominální hodnotě hrubého domácího produkty 4,2106 bilionu dolarů však Japonsko zaostalo za Německém, jehož hospodářství bylo loni vyčísleno na 4,4561 bilionu dolarů, a bylo tak sesazeno z pozice třetí největší světové ekonomiky.

S ohledem na strukturální problémy japonské ekonomiky a nepříznivý demografický vývoj je otázkou, zdali se v dohledné době Japonsku podaří vrátit na pozici třetího největšího světového hospodářství, neboť do popředí se dostátá také Indie, která by podle predikcí do konce této dekády měla co do velikosti HDP překonat nejen Japonsko, ale i Německo.


Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest Japonsko.

Zdroj: Nikkei Asia Review

Další aktuality