Současný premiér Fumio Kišida oznámil, že přenechá pozici v čele vládního kabinetu vítězi zářijových vnitrostranických voleb. Sám na pozici lídra vládnoucí Liberálnědemokratické strany (LDP) kandidovat nebude.
Díky zlepšení vztahů s Jižní Koreou či podpoře Ukrajiny od západních spojenců je Kišida kladně hodnoceným politikem. Ale u japonské veřejnosti se potýká s nízkou podporou, a to kvůli skandálu s financováním strany a s odhalením vazeb u více než 80 zákonodárců na kontroverzní Církev sjednocení. Obliba strany se dlouhodobě pohybovala jen okolo 20 %. Byť sám Kišida do skandálů napřímo zapleten nebyl, nepodařilo se mu u veřejnosti získat zpět ztracenou podporu.
V reakci na kontroverzi přitom inicioval zavedení přísnějších kontrol financování politických stran a rozpuštěním stranických frakcí výrazně reformoval struktury nejsilnější japonské strany.
Na tiskové konferenci svolané na 14. srpna Kišida oznámil, že nastal čas pro nového lídra, jenž nebude zatížen minulostí, a jenž dostane příležitost ukázat novou a reformovanou LDP. Dodal také, že bez důvěry veřejnosti nemůže politik fungovat.
O Kišidově nástupci by mělo být jasno v září. Jako možní nástupci jsou nejčastěji skloňovaní bývalý ministr obrany Šigeru Išiba, současný ministr pro digitalizaci Taró Kono či bývalý ministr životního prostředí Šindžiró Koizumi.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest Japonsko (Ósaka).
Zdroj: Reuters
Konsorcium vedoucích představitelů finančního sektoru v Jihoafrické republice vytvořilo pracovní skupinu pro konkurenceschopnost jihoafrického finančního sektoru, známou jako Operace Phumelela. Ta má posílit příspěvek kapitálových trhů k hospodářskému růstu, vytváření pracovních míst a exportu služeb.
Hornorakouská společnost KTM připravuje reorganizaci v rámci samosprávy. I další velké společnosti však musí hledat cesty, jak se vypořádat s nepříznivou ekonomickou situací. Rozsah škrtů je různý: zavírají se závody, ruší se pracovní místa, jinde se vyjednává o slevách na mzdách.
Ikonická koupel, která v roce 1970 ohromila návštěvníky ósacké Světové výstavy, se v modernizované podobě vrátí na Expo 2025.
Čína zavádí ve vybraných městech nové kolo uvolněných limitů pro zahraniční investice, které umožňují zahraniční investice do buněčné a genové terapie a do nemocnic ve stoprocentním zahraničním vlastnictví. Tento krok odráží pokračující snahu Číny přilákat více zahraničního kapitálu a dále otevřít svou ekonomiku.