V předčasných volbách se bude o důvěru veřejnosti pro svůj kabinet ucházet v září nově zvolený předseda japonské vládní Liberálně demokratické strany Šigeru Išiba.
Šigeru Išiba na pozici předsedy vlády nahradil k 1. říjnu Fumia Kišidu poté, co na sklonku září získal nejvíce hlasů v rámci vnitrostranických předsednických voleb. Kišida přitom s ohledem na nízkou oblibu kvůli skandálům ve financování strany svůj post neobhajoval, a nejsilnější japonská strana věří, že ji nový předseda pomůže získat zpět ztracenou důvěru veřejnosti.
Jak ale ukazují první průzkumy zveřejněné krátce po jmenování Išibova dvacetičlenného kabinetu, nálada veřejnosti vůči dlouhodobě vládnoucí Liberálně demokratické straně (LDP) je velmi vlažná, a při 51% důvěře se jedná o historicky nejméně oblíbený kabinet v momentě jmenování. Kišidův kabinet se nicméně dlouhodobě těšil pouhé 20% podpoře, a až reálná Išibova politika ukáže, zdali se mu podaří revitalizovat stranu, která s drobnými pauzami dominuje celé japonské poválečné historii.
Záměr rozpustit dolní komoru parlamentu a získat stvrzení pro svůj mandát v rámci předčasných voleb (ty byly původně plánované na podzim 2025) sice Išiba avizoval již před vnitrostranickými volbami, rychlost, s kterou tak učinil, však neměla v japonské poválečné historii obdoby. Rozpuštěný parlamentu pouhý týden od vstupu do funkce a vypsání voleb již na 28. říjen pak hlasitě odsuzuje především opozice, která dle expertů nebude mít dostatek času na přípravu kampaně. Navíc s ohledem na termín nelze očekávat, že by se nevládní strany byly schopné dohodnout např. na společných kandidátkách, a odborníci se proto shodují, že i po 28. říjnu bude s největší pravděpodobností nadále v Japonsku vládnout LDP v koalici s konzervativní stranou Komeitó.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest Japonsko.
Zdroj: Nikkei, Mainichi
Investice má posílit výkonnost, produktivitu a udržitelnost kanadského zemědělství.
Výstavba nové elektrické stanice umožní od roku 2030 napájet lodě z břehu na kontejnerových a automobilových terminálech v Göteborgu.
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.