I když některé státy a mezinárodní aktéři, mezi nimi i EU, volí přísnější regulaci umělé inteligence, Japonsko zvolilo opačný směr. S minimální legislativou chce přilákat investice do jejího rozvoje.
Japonsko chce přilákat více investic do sektoru umělé inteligence prostřednictvím benevolentnější legislativy, kterou prosazuje vládnoucí Liberálně demokratická strana. Toto úsilí je součástí širšího plánu, který mu má pomoci vyrovnat se se stárnoucí populací, nedostatkem pracovních sil a velkou závislostí na amerických technologických společnostech.
Liberální přístup Japonska již přilákal investice od velkých technologických společností, jako jsou Microsoft, Google a Amazon, které se zavázaly investovat miliardy dolarů do japonského technologického sektoru. Tokio se pak letos v dubnu stalo místem, kde společnost OpenAI otevřela svou první kancelář v Asii. Japonská vláda je také nadále aktivní v podpoře výstavby datových center; ostatně v blízkosti Ósaky má brzy vzniknout největší asijské datové centrum, jež má sloužit právě pro aplikace v oblasti AI.
Japonsko volí ve srovnání s EU, kde letos v srpnu vstoupí v platnost přísnější legislativa, takzvaný AI Akt, opačný diskurz. Dle zdrojů Nikkei si žádný z členů vládní Strategické rady pro AI nepřeje zavedení přísnějších regulací, jež by se mohly stát překážkou inovacím, a v radě jednohlasně panuje přesvědčení, že směr vývoje umělé inteligence má být určen výhradně soukromým sektorem.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest Japonsko.
Zdroj: Nikkei
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.