Japonsko se po vzoru EU chystá více zaměřit na monopolní praktiky technologických gigantů.
Japonská komise pro spravedlivý obchod v dubnu zveřejnila návrh zákona na regulaci trhu s mobilními aplikacemi, který ještě projednají japonští zákonodárci. Legislativa navazuje na evropské Nařízení o digitálních trzích (DMA) a stejně jako evropský protějšek i Japonsko se těmito kroky snaží podpořit konkurenceschopnost menších hráčů, kteří své produkty nabízejí v ekosystémech technologických společnosti jako Google či Apple.
Podle nových pravidel budou muset technologické firmy na svých platformách umožnit obchody pro instalaci aplikací a platební systémy od třetích stran. Při porušení bude firmám hrozit pokuta v hodnotě 20 % japonských tržeb v daném odvětví, která se v případě opakovaného prohřešku může vyšplhat až ke 30 %. Nejvyšší dosavadní pokuta při porušení antimonopolních pravidel přitom činila 6 % tržeb.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest Japonsko.
Zdroj: Nikkei Asia Review
Velvyslanectví České republiky v Pekingu, ve spolupráci s agenturou CzechTrade a právní kanceláří Burkardt & Partner Shanghai si Vás dovoluje pozvat na webinář zaměřený na snižování rizika při obchodování s Čínou.
V Německu platí zákaz obchodu s volně prodejnými léky v kamenných obchodech, proto budou zmíněné produkty v drogeriích dm nabízeny online.
Kanadu v roce 2025 čekají volby, původně plánované na podzim tohoto roku. Vzhledem k aktuálnímu vývoji situace je však pravděpodobné, že k federálním volbám půjdou Kanaďané již během jara.
Nizozemský průmysl na konci roku 2024 čelil pokračujícímu poklesu objednávek a stagnující aktivitě firem. Data společnosti NEVI odhalila prodlužování dodacích lhůt a rostoucí náklady, přičemž dodavatelé kvůli nedostatku materiálu často nedokázali včas zpracovat a dodat objednávky. Prosinec přinesl největší zhoršení výkonnosti dodavatelů od července.