Japonská vláda v rámci podpory efektivního využívání zdrojů plánuje zavázat velké výrobce, aby využívali recyklované plasty. Tímto krokem navazuje na předchozí snahy o omezení plastových odpadů.
Japonsko se rozhodlo pro další krok, jímž chce omezit produkci odpadů, a to zavázat velké výrobce, aby povinně využívali recyklované plasty. Současný systém totiž používání recyklovaných plastů nenakazuje, ale pouze výrobce nabádá k vyvinutí přiměřeného úsilí.
Po přijetí chystané revize zákona o podpoře efektivního využívání zdrojů, ke kterému by mělo dojít v příštím roce, však nově bude po výrobcích vyžadováno, aby si stanovili konkrétní cíle a pravidelně podávali zprávy o jejich plnění. Vláda navíc zvažuje zavedení systému, v rámci kterého by vydávala doporučení a případně i udělovala pokuty těm, kteří by své povinnosti zanedbávali.
Chystaná revize by měla výrazně napomoci ke splnění snahy zemí G7 vyřešit znečišťování plasty do roku 2040. Japonsko je přitom co do objemu vyprodukovaných a vyhozených plastových obalů po USA dlouhodobě druhou nejhorší zemí na světe. Celou třetinu plastových obalů tu tvoří jednorázové obaly. V rámci snahy o omezení jejich produkce byl již v roce 2021 přijat zákon, podle kterého musí být veškeré plastové produkty recyklovatelné. Dále zákon ukládá maloobchodním podnikům, aby povinně účtovaly poplatky za jednorázové plastové předměty.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest Japonsko.
Zdroj: Mainichi
Konsorcium vedoucích představitelů finančního sektoru v Jihoafrické republice vytvořilo pracovní skupinu pro konkurenceschopnost jihoafrického finančního sektoru, známou jako Operace Phumelela. Ta má posílit příspěvek kapitálových trhů k hospodářskému růstu, vytváření pracovních míst a exportu služeb.
Hornorakouská společnost KTM připravuje reorganizaci v rámci samosprávy. I další velké společnosti však musí hledat cesty, jak se vypořádat s nepříznivou ekonomickou situací. Rozsah škrtů je různý: zavírají se závody, ruší se pracovní místa, jinde se vyjednává o slevách na mzdách.
Strategické investice a komplexní přístup pomáhají Singapuru stát globálním centrem kybernetické bezpečnosti a digitální ochrany.
Vláda Salvadoru ohlásila zahájení výstavby nové smíšené dopravní sítě, která má propojit klíčové přístavy s velkými městy v zemi. Cílem projektu je položit základy železniční sítě, která spojí Střední Ameriku, Mexiko a Spojené státy.