Jižní státy USA úspěšně přitahují zahraniční investice především díky ekonomickému růstu a kvalifikované pracovní síle. Významné projekty se zde realizují napříč různými odvětvími, od biotechnologií až po autoprůmysl.
Spojené státy jsou již dvanáctým rokem v řadě nejoblíbenější destinací pro přímé zahraniční investice (FDI). Prim v lákání investic hrají především jižní státy USA, které jsou atraktivní hlavně díky stálému ekonomickému růstu a dostupné a kvalifikované pracovní síle. Významné zahraniční projekty se tak realizují i v méně známých místech, jako např. Sumter v Jižní Karolíně, Metter v Georgii neboLinwood v Severní Karolíně. Tento trend je patrný napříč různými odvětvími, od automobilového průmyslu, biotechnologií, elektroniky, letectví až po kovoprůmysl a potravinářství.
Severní Karolína je s osmi ohlášenými investicemi za poslední rok mezi jižními státy lídrem. Významné investice zde přicházejí z velké části také do oblasti výzkumu a vývoje. Příkladem je ohlášená investice japonské společnosti Kyowa Kirin, která se pohybuje v oblasti Pharma a biotechnologií. Nový závod, který se bude soustředit na vývoj a výrobu léčiv, znamená pro region investici až 530 milionů dolarů a vytvoření více než 100 vysoce kvalifikovaných pracovních míst.
Další silnou stránku na jihu USA je již tradičně také automobilový průmysl. Tento rok Toyota oznámila expanzi v hodnotě 282 milionů dolarů ve svém závodě v Huntsville v Alabamě, což zvýší celkovou investici automobilky v tomto zařízení na více než 1,7 miliardy dolarů. Toyota letos v únoru oznámila projekt za 1,3 mld. dolarů na produkci elektrických vozů ve své továrně v Georgetownu v Kentucky. Po jeho realizaci tak bude celková hodnota investic v tomto závodě dosahovat 10 miliard dolarů. Významné investice v tomto segmentu proudí také ze společností Hyundai, Mitsubishi electric, Iljin a dalších.
Jižní státy USA jsou pro zahraniční investory atraktivní zejména díky příznivým pracovním zákonům a rozvinutým programům na rozvoj pracovní síly. V tomto ohledu prošly tyto státy zásadními proměnami po dřívějším útlumu, který přinesla zejména globalizace a přesun tradičních odvětví do třetích zemí spojený s vyšší nezaměstnaností. Po těchto šocích jsou ale tyto státy znovu na nohou a vykazují stabilní růst a také určitou dravost při získávání zahraničních investic. Tradiční kultura jižních států, včetně pohostinnosti a regionálních symbolů jako hudba, NASCAR a fotbal, pak celou tuto mozaiku vhodně doplňují.
Zdroj: Site Selection Magazine
Autor: Kancelář CzechTrade a CzechInvest USA v New Yorku
Tato iniciativa zapojením nových technologií dále posílí pozici Kanady ve světě jako jednoho z lídrů ve výrobě baterií.
Peru prochází rozsáhlou digitální transformací pod hlavičkou Národního programu pro telekomunikace (Pronatel), který spadá pod peruánské Ministerstvo dopravy a komunikací. Tento strategický program cílí na překonání digitální propasti a zajištění přístupu k vysokorychlostnímu internetu i v odlehlých oblastech země.
Švédská vláda oficiálně schválila zahájení výstavby nové železniční tratě North Bothnia Line (Norrbotniabanan) mezi městy Dåva a Skellefteå. Jedná se o strategicky významný infrastrukturní projekt, který má zlepšit dopravní propojení severního Švédska a zároveň podpořit přechod na udržitelnější formy dopravy.
Na Letišti Václava Havla Praha zahájila provoz nová nákladní linka. Zboží mezi Prahou a čínským městem Čcheng-tu nově přepravuje letecká společnost Central Airlines.