Datum:07.12.2023
Průmyslový obor: Ostatní
Teritoriální zaměření:
Spojené státy americké - vlajka Spojené státy americké

Kalifornie čelí rekordnímu deficitu. Schodek rozpočtu dosahuje 68 miliard dolarů

Bezprecedentní schodek rozpočtu by mohl donutit guvernéra Gavina Newsoma a kalifornské zákonodárce ke škrtům veřejných výdajů.

Nejnovější propočet schodku kalifornského rozpočtu, zveřejněný nezávislým Úřadem pro legislativní analytiku (LAO) ve čtvrtek 7. prosince, několikanásobně přesahuje červnový odhad 14,3 miliardy dolarů.

Příčinou takto rekordního deficitu je jednak ochlazování ekonomiky, tak ničivé bouře, které sužovaly Kalifornii koncem minulého roku. V jejich důsledku Kaliforňané nemuseli platit daně za rok 2022 až do letošního listopadu. Demokratický guvernér Gavin Newsom a kalifornští zákonodárci tak museli přes léto vypracovat rozpočet, aniž by věděli, kolik peněz daně do státní pokladny přinesou. Nyní se ukázalo, že odhad, se kterým při výpočtu pracovaly, se s realitou výrazně minul, jelikož příjmy z daní klesly o 26 miliard dolarů.

Gavin Newsom představí návrh nového rozpočtu v lednu 2024, spolu s plánem na vyrovnání deficitu. Spolu s údajem o předpokládaném schodku, zveřejnili analytici i návrhy, jak mohou kalifornští zákonodárci schodek řešit, včetně použití hotovostních rezerv, jednorázových škrtů ve výdajích a změn ve způsobu, jakým financuje školství.


Zdroj: Politico

Zpracoval tým kanceláří CzechTrade a CzechInvest USA (San Francisco).

Další aktuality