Datum:26.04.2024
Průmyslový obor: Dopravní prostředky ostatní, manipulační prostředky a zařízení
Teritoriální zaměření:
Rakousko - vlajka Rakousko

Loni se v Rakousku prodal rekordní počet elektrokol

Rakousko v roce 2023 dosáhlo historického průlomu v prodeji jízdních kol. Poprvé převážil prodej elektrokol nad prodejem klasických kol bez elektrického pohonu. Tento trend odráží rostoucí zájem o e-mobilitu a alternativní formy dopravy v Rakousku.

Jízdní kola se v Rakousku stávají stěžejním prvkem udržitelné dopravy, přičemž elektrokola si nacházejí oblibu u stále větší části populace. I přes pokles celkového prodeje jízdních kol v roce 2023 zůstává trh silný a elektrokola v něm představují klíčový segment. Vývoj podporují iniciativy pro elektromobilitu a rozvojem cyklistické infrastruktury, a naznačuje směřování Rakouska k budoucnosti plné udržitelnější mobility.

V roce 2023 prodej elektrokol v Rakousku poprvé převážil nad prodejem kol bez elektrického pohonu. Konkrétně činil podíl elektrokol za minulý rok 52 % z celkového počtu 421 000 prodaných kol. Oblíbený je tento typ kol zejména mezi dospělými, kde jejich podíl dokonce překonal hranici 60 procent ze všech prodaných jízdních kol. 

Hlavní motivací pro tento zlom bylo zavedení dotací na nákup elektrických skládacích kol v rámci kampaně E-Mobilitätoffensive. Iniciativa prostřednictvím jízdních kol vytváří alternativu pro nadvyužívání aut. Zejména elektrokola se stávají populární volbou pro různé skupiny obyvatel a představují klíčový prvek při snaze o přechod k udržitelné mobilitě.

V porovnání s nadprůměrně vysokým rokem 2022 se sice rakouský trh jízdních kol loni propadl o téměř 17 %, i tak zůstává silný. Jízdní kola představují významnou část tržeb v průmyslu sportovního vybavení, o čemž svědčí i to, že tržby v cyklistickém odvětví již třetí rok za sebou překročily hranici jedné miliardy eur.


Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
Zdroj: ots.at

Další aktuality