Datum:15.01.2024
Průmyslový obor: Ostatní
Teritoriální zaměření:
Kolumbie - vlajka Kolumbie

Má Kolumbie třetí nejlepší ekonomiku v Latinské Americe?

Studie a novinové titulky označují Kolumbii jako jednu z nejlepších ekonomik. Názory odborné veřejnosti se však liší.

Na závěr roku 2023 zveřejnil prestižní časopis The Economist seznam nejlepších světových ekonomik v daném roce, s odvoláním na data Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a jejích členských zemí. Kolumbie se umístila na 22. místě na světě, před  Nizozemskem, Norskem, Německem, Švédskem nebo Finskem. V rámci Latinské Ameriky obsadila třetí místo, za Chile (7) a Mexikem (18). Prezident Gustavo Petro reagoval na tuto pozici prohlášením, že Kolumbie byla třetí nejlepší ekonomikou regionu v roce 2023. Někteří odborníci však toto tvrzení zpochybňují.

Nejhlasitějším kritikem je bývalý ministr financí José Manuel Restrepo, který upozorňuje, že do studie nebylo zahrnuto hned několik latinskoamerických zemí, protože nejsou členy OECD. Kritik také poukázal na výsledky předchozí studie z období 2021-2022, kdy Kolumbie obsadila 14. místo. Za rok 2023 klesla na 22. pozici a ztratila 2. příčku mezi třemi latinskoamerickými zeměmi v OECD. Na sociálních sítích veřejnost kritizovala prezidenta Petra, že důvěřuje této studii, ale neuznává jiné publikace od The Economist, například tu o prezidentově nízké popularitě nebo pochybnostech o jeho některých krocích.

Pro sestavení žebříčku byly zohledněny procentuální ukazatele OECD, jako jsou volatilita základních cen, změna inflace, odchylka HDP, míra nezaměstnanosti nebo fluktuace cen akcií. Hodnocení Kolumbie bylo následující:  Volatilita základních cen: 9,5 %, změna inflace: 0,0 %, odchylka v HDP: 1,4 %, míra nezaměstnanosti:  4,9 %, fluktuace cen akcií: - 17 %.

Přední kolumbijské bankovní domy hodnotí stav takto: „Kolumbijská ekonomika zažila v roce 2023 výrazný pokles po dvou letech růstu. Centrální banka po třech letech snížila úrokové sazby. Snížily se také celkové investice a nezaměstnanost. Ta ale před koncem roku začala mírně narůstat. Inflace klesla na 9,4 % a kolumbijské peso posílilo vůči americkému dolaru. V roce 2024 očekáváme pozvolný růst ekonomiky, s předpokládaným růstem HDP kolem 1,7 %."


Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroje: portafolio.co, elespectador.com, larepublica.co

Další aktuality