Jedním z nejvýznamnějších energetických projektů je propojení jižních a centrálních regionů země. Dalším je možnost zapojit soukromé investory do elektrické sítě.
Pro snížení nákladů za energie se Maroko zaměřuje na strategická opatření, jako je zlepšení správy energetického sektoru. To zahrnuje zejména reformu Národního regulačního úřadu pro elektřinu a digitalizaci procesů.
Do roku 2027 plánuje Maroko přidat více než 9 gigawattů kapacity obnovitelných zdrojů energie, což si vyžádá investici 90 miliard dinárů. Vláda usiluje o urychlení investic v tomto sektoru a o zvýšení ročního objemu investic do obnovitelných zdrojů energie na čtyřnásobek, aby překročila stanovené cíle. Obnovitelné zdroje energie již nyní pokrývají téměř 20 % spotřeby elektřiny v Maroku.
Tyto kroky reflektují vizi krále Mohammeda VI. a mají zajistit úspěšnou energetickou transformaci Maroka a podpořit cíle udržitelného rozvoje země.
Autor: Zahraniční kancelář CzechTrade Maroko.
Zdroj: www.moroccoworldnews.com
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.