Nezaměstnanost dosáhla 7 % v posledním čtvrtletí roku 2024.
Míra nezaměstnanosti mezi Saúdy klesla na historické minimum a dosáhla 7 % ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024. Tento pokles je důsledkem historického nárůstu počtu zaměstnaných saúdskoarabských obyvatel, který je podporován silným a dynamickým pracovním trhem. Podle dnešního reportu Generálního statistického úřadu Saúdské Arábie o pracovním trhu za čtvrté čtvrtletí 2024 došlo k historickému poklesu nezaměstnanosti mezi saúdskoarabskými ženami, přičemž jejich míra nezaměstnanosti klesla na 11,9 %.
Nezaměstnanost klesla o více než 19 procentních bodů od roku 2017, přičemž soukromý sektor vedl v oblasti zaměstnanosti.
Tento významný pokles nezaměstnanosti na úroveň 7 % v Saúdské Arábii je výsledkem efektivních politik zaměřených na rozvoj pracovního trhu, zlepšení pracovního prostředí a podporu iniciativ na posílení postavení žen. Tyto kroky přispěly k jejich větší ekonomické účasti a posílily jejich roli při podpoře růstu a udržitelného rozvoje.
Výsledky zprávy o pracovním trhu za čtvrté čtvrtletí 2024 ukazují nárůst míry účasti saúdskoarabských žen na pracovním trhu ve srovnání se stejným obdobím v roce 2023, kdy dosáhla 36,0 %.
Míra ekonomické účasti saúdskoarabských občanů dosáhla 51,1 %, což svědčí o atraktivitě pracovního trhu a jeho schopnosti poskytovat rostoucí ekonomické příležitosti pro občany, a to díky politikám podporujícím rozvoj pracovního trhu a zvyšování zaměstnanosti.
Autor: Zahraniční kancelář CzechTrade Saudská Arábie.
Zdroj: https://www.alarabiya.net
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.