Naréndra Módí složil v neděli 10. června přísahu a potřetí se stal indickým premiérem. Třiasedmdesátiletý populární vůdce je po Džaváharlálu Néhrúovi teprve druhým indickým premiérem, který byl opětovně zvolen na třetí období. Módního hinduistická nacionalistická strana Bharatiya Janata Party, která v letech 2014 a 2019 drtivě zvítězila, však nezískala v posledních celostátních volbách většinu, aby mohla vládnout sama. Módího koalice Národní demokratická aliance (NDA) naštěstí získala dostatek křesel k sestavení vlády.
Narendra Módí složil přísahu na slavnostním ceremoniálu v prezidentském paláci Raštrapati Bhavan v Dillí, kterého se zúčastnily tisíce hodnostářů včetně vedoucích představitelů sedmi regionálních zemí, bollywoodských hvězd a průmyslníků. Módího následovali vysocí ministři předchozí vlády: Rajnath Singh, Amit Shah, Nitin Gadkari, Nirmala Sitharaman, Subrahmanyam Jaishankar a Piyush Goyal. Očekávalo se, že jejich portfolia budou oznámena po složení přísahy.
Analytici předpokládají, že Módího nové funkční období budou provázet problémy při dosahování konsensu ve sporných politických otázkách a v politice tváří v tvář rozdílným zájmům regionálních stran a silnější opozici. Někteří analytici se obávají, že fiskální rovnováha nejrychleji rostoucí ekonomiky světa by se mohla dostat pod tlak také kvůli požadavkům na vyšší rozvojové prostředky pro státy, kterým vládnou regionální partneři NDA, a možnému tlaku BJP na větší výdaje na sociální zabezpečení.
Analytici také uvedli, že se Módí bude na začátku svého třetího funkčního období věnovat ekonomickým reformám, které mu dosud unikaly. Chronický problém nezaměstnanosti a nedostatku kvalitních pracovních míst byl významným důvodem ztrát BJP ve volbách a je všeobecně považován za naléhavý problém. Prioritou budou pravděpodobně také rozsáhlé reformy v indickém zemědělském sektoru. Jedním z prvních Módího kroků ve vládě bylo uvolnění milionové finanční pomoci pro zemědělce.
Dalším cílem Modího vlády bude do roku 2047 zvýšení výroby ze 3 na 10 %. Za svou prioritu si také stanovil, aby se Indie stala silným hráčem v oblasti nových technologií, jako jsou elektromobily, a aby měla atraktivnější a konkurenceschopnější prostředím pro zahraniční investory.
Autor: zahraniční kancelář CzechTrade Indie (Bengalúru)
Zdroj: https://www.bloomberg.com/, https://www.business-standard.com/
Turecko se dohodlo se Sýrií na vývozu elektřiny a zemního plynu. Spolupráce zahrnuje také investice do infrastruktury a těžby.
Pod jeho vedením Doosan Enerbility posílila svou pozici na globálním trhu s jadernou energií a přispěla k nabídce na projekt jaderné elektrárny Dukovany v Česku.
Japonský řetězec Lawson otevřel futuristickou verzi své samoobsluhy, ve které využívá AI k analýze zákaznického chování i optimalizaci prodeje.
Thajský ministr obchodu Pichai Naripthaphan a eurokomisař Maroš Šefčovič se setkali v Paříži, aby urychlili jednání o dohodě o volném obchodu (FTA) mezi Thajskem a Evropskou unií. Obě strany si kladou za cíl dokončit vyjednávání do konce roku 2025.