Kolumbie je dynamicky se rozvíjející země s diverzifikovanou ekonomikou, která závisí na dovozu klíčových komodit pro podporu svého průmyslu a spotřeby.
Mezi největší položky dovozu do Kolumbie zpracovaná ropa, automobily a strojní zařízení.
V rámci těžebního a energetického sektoru, kromě dovozu benzínu (1,975 miliardy dolarů, pokles o 19,7 %), vynikl nárůst dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG) o více než 117 %, ze 400 milionů dolarů v roce 2023 na 870 milionů dolarů v roce 2024. Tento plyn byl dovezen z USA (706 milionů dolarů, nárůst o 89,5 %), Trinidadu a Tobaga (128 milionů dolarů, nárůst o 356 %) a Spojeného království (36 milionů dolarů, zatímco v roce 2023 to bylo pouze 570 dolarů).
Co se týče ostatních sektorů v roce 2024 vedly dovoz zboží do Kolumbie smartphony s objemem 1,693 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 8,1 % oproti roku 2023, podle údajů společnosti Maro, založených na informacích z Národního ředitelství daní a cel (Dian) a Národního správního oddělení statistiky (Dane). Podle Národní asociace pro zahraniční obchod (Analdex) pocházela velká část tohoto dovozu z Číny (1,4 miliardy dolarů), následoval Vietnam (248,5 milionů dolarů), Indie (36,4 milionu dolarů) a Spojené státy (4 miliony dolarů).
Tento výčet nejvíce dovážených produktů doplňují léky (1,306 miliardy dolarů, nárůst o 2,2 % oproti roku 2023), pocházející převážně z Mexika, Spojených států a Německa. Dále pak tvrdá žlutá kukuřice (1,261 miliardy dolarů, pokles o 16 %), dovážená z USA (s podílem 99,4 %) a Brazílie.
Tyto tři komodity (smartphony, léky a kukuřice) dosáhly celkového objemu 4,260 miliardy dolarů, což představovalo 7 % z celkového dovozu Kolumbie v roce 2024, který činil 60,363 miliardy dolarů. Další významné dovozní zboží zahrnovalo stroje na zpracování dat, letadla, sóju, dopravní vozidla, motocykly a pšenici.
Zpracoval: Kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroje: https://www.portafolio.co/
Zásadní změnou je, že se bude sledovat soulad s emisními normami v okamžiku prodeje vozu namísto při jeho dovozu. To má zamezit scénáři, kdy by automobilky tlačily své zásoby na dealery, aby se vyhnuly novým emisním shodám, které budou platit od 1. července 2025.
Ontarijská vláda předpokládá na letošní fiskální rok schodek desetinásobně větší oproti predikcím z podzimu 2024, zejména kvůli obchodnímu sporu se Spojenými státy americkými.
Nová belgická vláda hodlá ustoupit od plánovaného opuštění od jaderné energie a naopak plánuje spustit ambiciózní program na restart jaderného průmyslu, prodloužit životnost některých stávajících jaderných reaktorů. Zároveň bude investovat do nových jaderných technologií.
Energetická scéna Peru prochází významnou transformací. Země, tradičně spoléhající na vodní energii a zemní plyn, stále více obrací svou pozornost k nekonvenčním obnovitelným zdrojům energie (OZE), především k solární fotovoltaice (FV) a větrné energii.