Datum:19.03.2024
Průmyslový obor: Energetika
Teritoriální zaměření:
Nizozemsko - vlajka Nizozemsko

Nizozemsko očekává, že ceny energií klesnou o 12 procent

Podle Nizozemského statistického úřadu (CBS) průměrná domácnost v Nizozemsku v roce 2024 zaplatí za energie ročně 2363 eur. Domácnosti tak uspoří 323 eur oproti roku 2023.

Pokles cen energie v Nizozemsku je z větší části důsledkem levnějšího plynu a elektřiny, přičemž účty za energii by mohly klesnout ještě o dalších 103 eur za rok. To by se mohlo stát, pokud spotřeba energie poklesne, jak CBS letos očekává, a pokud domy s nízkým energetickým ratingem budou mít nižší hodnotu.

V roce 2024 byla také upravena daňová sazba z energie. U plynu došlo k jejímu zvýšení, zatímco u elektřiny k poklesu. Vyšší daň z plynu znamená nárůst účtu za energii o 127 eur pro průměrnou domácnost; nižší daň z elektřiny snižuje náklady o 41 eur. Náklady na dopravu plynu a elektřiny jsou také vyšší než před rokem.


Ceny energie se liší podle domácnosti

I když se očekává, že ceny energie budou v Nizozemsku o 12 procent nižší, kolik domácnosti za energii utratí, se bude lišit podle jejich velikosti, míry izolace, typy bydlení a teploty vytápění.

Podle odhadů na rok 2024 bude vícečlenná rodina žijící ve starém samostatném domě platit nejvíce, asi 3990 eur za rok, zatímco jednočlenná domácnost v novém malém bytě zaplatí nejméně, průměrně 1400 eur za rok. 


Zdroj: www.iamexpat.nl/

Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Nizozemsko.

Další aktuality