Datum:20.03.2024
Průmyslový obor: Potravinářský průmysl
Teritoriální zaměření:
Nizozemsko - vlajka Nizozemsko

Nizozemsko zažívá proteinový přechod. Expanze v odvětví vytváří tisíce pracovních míst

Společnosti Foodvalley NL a Interprovincial Protein Consultation představily Protein Transition Map NL – první mapu, která sleduje dopad přechodu na bílkoviny v Nizozemsku a zahrnuje více než 450 aktérů. Tyto společnosti vytvářejí produkci v hodnotě nejméně 881 milionů eur ročně a zaměstnávají nejméně 3500 lidí.

Protein Transition Map NL obsahuje ekonomickou analýzu od Buck Consultants. Podle ní se od roku 2015 počet producentů a poskytovatelů znalostí v nekonvenčních živočišných bílkovinách zdvojnásobila. Tím se tento sektor stal důležitým odvětvím s významným potenciálem pro mezinárodní růst.

Společnosti uvedené na mapě se zaměřují na alternativy k běžným živočišným bílkovinám. To se liší od rostlinných bílkovin, jako jsou luštěniny, dále alternativy v podobě hmyzu, až po průmyslově vyráběné bílkoviny z řas. Přitom více než polovina těchto společností původně působila ve zpracování masa, ryb nebo mléčných výrobků.

V roce 2023 představil Wageningen-UR studii, která ukazuje, že dopad nizozemské výroby na životní prostředí by se mohl snížit přibližně o 8 miliard eur.

Protein Transition Map NL byla spuštěna 14. března 2024 během kongresu Protein Transition Congress v Kameriku a nyní je k dispozici online.


Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Nizozemsko.

Zdroj: https://vakbladvoedingsindustrie.nl/nl

Další aktuality